Adet Söktürücü İlaç İsimleri | kadinvsaglik.com

Adet Söktürücü İlaç İsimleri

Adet Söktürücü İlaçlar

Adet düzensizliği bir çok kadında yaşanan ciddi bir problemdir. Adet söktürücü ilaçlar kadınlarda adet zamanlarındaki hormon dengesizliği ile oluşan anormal durumları dengeye sokmak için verilen hormon içerikli ilaçlardır. Adet söktürücü haplar ağızdan alınan ilaçlar olup ancak doktor tavsiyesi ile alınmalıdır. İlaçların içeriğinde hormon olduğu için bu ilaçları doktorunuzun vermesi gereklidir. Yoksa içeriğindeki hormon vücudunuz için zararlı olabilir ve yan etkiler yaşamanıza sebep olabilirler. İleride kullanım hatalarından doğabilecek pek çok sorun yaşayabilirsiniz. Bu ilaçların çoğunda yüksek dozlarda progesteron hormonu vardır. Bazılarında ise progesteron hormonu ile birlikte östrojen hormonu da bulunmaktadır. Bu hormon takviyesi kişide istenmeyen durumlar yaratabileceğinden mutlaka doktorunuzun doz ayarını ve sizin için en uygun ilacın hangisi olduğunu belirlemesi gereklidir. Adetinizi düzene sokmak isterken hormon dengenizi bozabilir hatta yan etkileri yüzünden başka bir çok sorun yaşayabilirsiniz. Adet söktürücü ilaçlar hakkında çok kapsamlı bilgi verdiğimiz makalemizde bu konu ile ilgili daha deyatlı bilgi edinebilirsiniz.

Adet Söktürücü İlaç İsimleri

Adet söktürücü haplar adetin oluşumunu hormon takviyeleri ile sağlarlar. Adet kadında iki kısımda gerçekleşir diyebiliriz. Birinci kısımda ökstrojen hormonu daha baskın bir şekilde üretilir. İkinci yarıda ise progesteron hormonu çoğalır ve ökstrojen hormonu azalır. Östrojen hormonunun azalması ve progesteron hormonunun çoğalması ile adet sökülmesi gerçekleşir. Adet söktürücü haplar da hormon takviyesi ile bunu gerçekleştirir ve adet oluşumunu sağlanmış olur. Hapların bırakılmasından 2-3 gün içerisinde adet sökülmesi gerçekleşir. Bazı kişilerde bu süre 10 gün ile iki haftayı bulabilir. Eğer adet söktürücü hap kullanmanızın üzerinden 2 hafta geçmiş olmasına rağmen hala adet olamıyorsanız mutlaka doktorunuza başvurmalı ve gerekli hormon testlerini yaptırmalısınız. Sizlere doktorların en çok reçete ettiği adet söktürücü ilaç isimlerini yan etkileri ve kullanılış şekilleri ile anlatmaya çalıştık. Adet Söktürücü İğne de çok kullanılan ve doktorlar tarafında reçete edilen adet söktürücü ilaçlar arasındadır. Adet söktürücü iğne başlıklı yazımızda iğnelerin kullanım şekli, yan etkileri, etken maddelerini çok daha kapsamlı bir şekilde anlattık.

Adet Söktürücü Hap

Tarlusal Adet Söktürücü
Tarlusal Adet Söktürücü

Tarlusal tablet adet söktürücü ilaç isimleri arasında en çok kullanılan ilaçların başında gelmektedir. Tarlusal tablet doktorlar tarafından adet gecikmelerinde, anormal rahim kanamalarında yada adet düzensizliği şikayetlerinde verilir. Menopozdan sonra östrojen tedavisi gören bayanlarda verilen Tarlusal adet söktürücü hap içeriğinde Medroksiprogesteron vardır ve bu hormon vücudun ürettiği progesterona kadın cinsiyet hormonunun yarattığı etkileri yaratmaktadır. Tarlusal adet söktürücü hap 12 tabletten oluşur ve doktorunuz tarafından verildiğinde kullanılmalıdır. Genel olarak ilaç sabah akşam birer tablet kullanılır ve 6 günlük bir tedavi süreci vardır. İlaç bitiminden bir kaç gün içinde adet kanaması olması normaldir. İlaç bittiği halde 2 hafta içerisinde hala adet olmadıysanız mutlaka doktorunuza başvurmanız ve gerekli hormon testlerinin yapılması gereklidir.

Tarlusal Adet Söktürücü Hap Kullanımı
Geciken adet kanamalarında verilerek adet söktürmek amaçlı kullanılır. Geciken adet kanamaları bir kadının bir hastalığa veya iç salgı bezlerine dair bir bozukluğa bağlı olarak gelişmektedir.
Bazı sebeplerden dolayı adet dönemi haricinde oluşan rahim kanamalarında da verilmektedir.
Rahim içinde oluşan kistlerden dolayı adet olamama gibi rahatsızlıklarda verilmektedir.

Tarlusal Yan Etkileri

 • En çok görülen yan etkisi uykusuzluk, sinirlilik hali ve halsizlik şikayetleridir.
 • Ani gelişen görme kayıpları, çift görme yada kısmi görme kaybıdır.
 • Karın ağrısı, mide bulantısı, baş ağrısı, göğüste ağrı şikayeti ile birlikte, yüzde, dilde, dudaklarda şişme şikayetleri, nefes darlığı olur ise ilaç kullanımı hemen bırakılmalıdır.
 • Damarlarda ve akciğerlerde pıhtı oluşturabilen ilaç doktor tarafından verilmeden kullanılmamalıdır. 
 • Menopoz sonrası dönemlerde kullanılan Tarlusal adet söktürücü meme kanseri, yumurtalık kanseri ve rahim kanseri olma ihtimalini arttırıcı özellikler taşımaktadır.

 

Duphaston 10mg 
Adet Söktürücü İlaç İsimleri

Adet söktürücü ilaç isimleri arasında en çok doktorların reçete ettiği ilaçlardan olan adet söktürücü hap bol su ile alınması gereken ilaçlardandır. Progestojen ilaçlardan olan Dushaston 10mg ilaç vücut tarafından üretilen progesteron yerine Didrogesteron olarak vücuda verilmektedir. Tek başına yada östrojen hormonu takviyesi ile doktorunuz tarafından verilir. İlacın ne şekilde alınması gerektiği doktorunuzun belirleyeceği tedavi şekli ve sizdeki rahatsızlıkla orantılı değişkenlikler göstermektedir. Hamilelik durumunda mutlaka doktorunuza danışmalı ve ilacı bırakmalısınız. Duphaston 10mg 20 tablet olarak satılır ve genelde sabah akşam birer tablet olarak içilmektedir. Doktorunuz hastalığınızın şekline göre bu kullanım dozunu değiştirebilmektedir. İlacın her gün aynı saatte alınması tedavi açısından çok önemlidir.


Duphaston 10mg Adet Söktürücü Hap Kullanımı
Menopoz döneminde adet döngüsünün durması durumunda, geciken normal adet kanamalarının gelmesi için, adet bozukluklarında, olağan dışı gelişen adet kanamalarında, düşük riski bulunan gebeliklerde, şiddetli adet sancılarında, rahim içerisindeki dokunun rahim dışına çıkması gibi durumlarda Duphaston 10mg adet söktürücü hap olarak bilinen ilaç kullanılır.

Duphaston 10mg  Yan Etkileri

 • Migren ağrısı, baş ağrısı, baş dönmesi gibi şikayetler.
 • Mide bulantısı, halsizlik, uyku hali ve kusma gibi yan etkileri bulunur.
 • Sinirlilik hali ve depresif durumlar görülmektedir.
 • Kilo alma ve memede şişme, hassasiyet gibi şikayetler de gözlenmektedir. En bilinen ve en yaygın yan etkileri bu şekildedir.
 • Meme kanseri, rahim ve yumurtalık kanseri olma riskini arttırabilecek olan bu tür ilaçlar doktor gözetiminde kullanılmalıdır.

Cyclo-Progynova

Cyclo-Progynovac

Cyclo-Progynova tablet içeriğinde bulunan aktif maddeler ile vücutta bulunan östrojen hormonu eksikliğinde kullanılmaktadır. Genelde menopoz dönemlerinde kullanılan östrojen eksikliği tedavisi kaybedilen östrojen eksikliğini yerine koymak için kullanılır. İlaç bol su ile alınmalı ve mutlaka her gün aynı saatte almaya dikkat edilmelidir. İlaç alımı doktorunuzun önerdiği şekilde olmalıdır. Adet zamanı verilmiş ise adetin beşinci günü ilaca başlanır. Cyclo-Pragynova Draje 11 beyaz, 10 tane kahverengi ilaç içermektedir. Kullanım şekli ilk 11 gün beyaz ilaç alınır ve sonraki 10 gün kahve rengi alınarak kullanılır. İlaç bittikten sonra 7 günlük bir bekleme süresi geçirilir ve diğer kutuya başlanır. Adet kanaması bu bekleme süresi içinde gerçekleşmektedir. Adet olamama durumunda ilaç başlanır ve ilacın bitiminde adet sökülmesi gerçekleşir. Adet döngüsünün düzene girmesini sağlayan ilaç adet söktürücü ilaç isimleri arasında en çok tercih edilen ilaçlardandır.

Cyclo-Pragynova Draje  Adet Söktürücü Hap Kullanımı
Genelde adet düzensizliği tedavisi için verilen adet söktürücü hap düzensiz adet döngüsünü düzene sokmak için kullanılır. Menopoz döneminde östrojen hormonu takviyesi ile adet olmayan hastaların adet olması sağlanır. Menopoz döneminde kemik erimesini önlemek ve erken menopoza girmeyi önlemek amaçlı kullanılır.

Cyclo-Progynova Yan Etkileri

 • Alerjik reaksiyon göstermeler yaşanabilir.
 • İlaç kullanımında toplar damarlarda pıhtı oluşabilir. Bu pıhtı oluşumları akciğerlerdeki damarlarda tıkanıklığa yada beyin damarlarında tıkanıklıkla birlikte problemler oluşumuna neden olabilir.
 • Meme kanseri, rahim kanseri ve yumurtalık kanserine yakalanma riskini arttıran ilaçlar düzenli doktor kontrolünde kullanılması önerilir.
 • Karaciğer hastalığı yaşamış olan kişilerde doktor tavsiyesi ve kontrolünde kullanılır. Şeker hastaları, tansiyon hastaları, damar problemi olan hastalar, ailede meme kanseri gibi kanser hastası olan kişiler doktor tarafından kontrol altında kullanmalarıdır.
 • Baş ağrısı, mide bulantısı, halsizlik, uykusuzluk, uykulu olma hali gibi şikayetler olabilirler.
 • Hamilelikte ve emzirme dönemlerinde kesinlikle kullanılmamaktadır.

Lutenyl 5mg Tablet

Lutenyl 5mg Tablet

Adet  söktürücü hap olarak kullanılan ilaç adet düzensizliği şikayetlerinde, progesteron eksikliği yaşayan kişilerde, fonksiyonel kanamalarda, şiddetli ağrılı adetlerde kullanılmaktadır. Doktorunuz ökstrojen takviyesi ile de kullanabilir.  Adet düzensizliği hap tedavisinde kullanılan ilaç adet döngüsünün 16. günü başlar 25. gününe kadar devam edilir.

Lutenyl 5mg Tablet Adet Söktürücü Hap Kullanımı
Adet düzensizliklerinde, menopoz başlangıcında kemik erimesini önlemek amaçlı, progesteron eksikliği yaşayan kişilerde, şiddetli adet ağrıları tedavisinde doktorunuzun tavsiyesi ile kullanılmaktadır.

Lutenyl 5mg Tablet Yan Etkileri

 • Yan etkileri  baş ağrısı, baş dönmesi, uykusuzluk yada halsizlikle birlikte uyku hali, sinirlilik gibi şikayetleri çok olmamakla görülmektedir.
 • Menopoz dönemlerinde kullanılan ilaç meme kanseri, rahim ve yumurtalık kanseri olma riskini arttıracağı için doktor gözetiminde içilmelidir.

Adet Söktürücü İlaç İsimleri Ve Fiyatları

Tarlusal 5 mg Tablet’in şu anki güncel fiyatı: 4,64 TL’dir.
Luteynyl 5 mg Tablet güncel fiyatı şu anda 7,82 TL’dir.
Duphaston 10 mg Tablet’in şu anki güncel fiyatı: 10,77 TL’dir.
Cyclo-Progynova Draje’nin şu anki güncel fiyatı: 5,35 TL’dir.

En Çok Reçete Edilen Adet Söktürücü İlaç İsimleri
Yukarıda anlattığımız ilaçlar dışında
 • Cyclogest (Ovül),
 • Progynex (Yumuşak Kapsül),
 • Progestan Kapsül,
 • Apranax Fort 550 mg Tablet,
 • Naprosyn CR 750 mg 10 Tablet,
 • Synergon (Ampul)
 • DI-PRO (Oleosum Ampul)
 • Advil Liquigel 200 mg 20 Kapsül Tablet gibi adet söktürücü ilaç isimleri sıkça hekimler tarafından reçete ile hastalara verilmektedir. 

1 yorum:

 1. Bu kadarcok yan etkisi olduğunu bilmiyordum.ne kadar zararlılar.ben bir kaç kez içmiştim.demekki doktor vermeden içmemek gerekliymiş.

  YanıtlaSil