Sol Kasık Ağrısı | kadinvsaglik.com

Sol Kasık Ağrısı

Sol Kasık Ağrısı

Kasık ağrısı, karın bölgesinin alt kısmı ile bacak bitiminde başlayan bir ağrı türüdür. Cinsiyet fark etmeden görülen kasık ağrısının erkekte ve kadında görülme nedenleri birbiri ile farklı olabilmektedir. Kasık karnın bitip bacakların başladığı yerdir ve burada bacakların çalışmasını sağlayan 5 adet kas vardır. Kasıklarda görülen ağrı genellikle bu bölgedeki kasların zorlanması sonucu olmaktadır. Yapılan spor sonucu zorlanan kaslar ağrı ile kendini göstermektedir. Sol kasık ağrısı nedenleri bir çok farklı faktörden olabilir. Kasık ağrısı şikayetleri hisseden kişiler bu ağrı sebeplerini apandisit mi diye düşünebilir. Apandisit sağ tarafta ağrı yapar ve apandisit yırtılması çok da kolay gerçekleşmeyen bir rahatsızlıktır. Birçok sebebe bağlı olarak gelişen kasık ağrısı ihmale gelmeyecek bir rahatsızlıktır ve mutlaka doktora gidilmelidir. Kadınlar özellikle bu ağrı şikayetinde Kadın Doğum Uzmanına erkekler ise bu ağrı ile karşılaştığında bir Üroloji doktoruna görülmelidirler.


Sol Kasık Ağrısı Nedenleri

Sol kasık ağrısı nedenlerinin bir çok farklı sebepleri vardır ve bu sebepler ergenlikte farklı yetişkinlerde farklı sebeplerden olabilir. Çocu insan kasık ağrıları çekince kendini apandisit olduğununu düşünür ama apandisit sağ kasık üstğnde olur ve sol kasığa ağrısı vurmaz. Çok ağrılı olan apandisit patlaması çok zor gerçekleşir.


Ergenlikte Sol Kasık Ağrısı Nedenleri

Bacak kaslarının çalışmasını sağlayan beş adet kas kasıklardan geçer. Ergenlik döneminde boy uzaması kasık ağrısı yapabilir. Vücudun gelişmesi, boyun uzaması kaslarda ağrı yapmaktadır. Aynı şekilde ergenlikte yağılan spor aktiviteleri kasık ağrısını arttırabilir. Bunu geçirmek için dinlenilmesi gereklidir. Soğuk havalarda daha da artabilecek kasık ağrıları, sıkı giyinme ile ve sıcak tutma ile giderilebilecek ağrılardır.


Yetişkinlerde Sol Kasık Ağrısı Nedenleri

Yetişkin insanlarda sol kasık ağrısı nedenleri bir çok sebebe bağlı olarak gelişebilmektedir. Genellikle bir çok hastalığın belirtisi olarak görülmektedir. Geçici bir kaç günlük ağrılar olabileceği gibi uzun süren kasık ağrıları da olabilir. Bu ağrılar önemsiz hastalıkların sebepleri olabileceği gibi çok önemli hastalıkların belirtilerinden biri de olabilir. Bu yüzden de ihmale gelmemelidir. Özellikle geçmeyen uzun süreli ağrılar mutlaka doktora gidilerek dikkatlice incelenmelidir.
Bağırsak İltihaplanması
Bağırsak İltihaplanması şiddetli kasık ağrılarına sebep olmaktadır. Sağ yada sol kasık fark etmeden her iki tarafta da görülebilen bu ağrı çeşidi gerekli ilaç tedavisinin uygulanması ile geçmektedir.
Bağırsak Kurtları
Bağırsak kurtları kasık ağrısı ile kendini göstermektedir. Bağırsak kurtları dökücü ilaç tedavisi ile bu ağrılardan kurtulunabilir.
Gaz Sancıları 
Gaz sancısı çeken kişiler kasık ağrısı çok şiddetli görülebilmektedir. Gaz giderici ilaçlar ile bu sorun ortadan rahatlıkla kalkmaktadır
İdrar Yolu Enfeksiyonları
İdrar yolu enfeksiyonları kasık ağrısı yaparlar. İdrar yolu enfeksiyonu antibiyotik ilaç tedavisi ile giderilmektedir. Tedavi edilmeyen idrar yolu hastalıkları ilerler ve mesane iltihaplanması, böbrek rahatsızlıkları ve bir çok başka hastalık yapabilir.
İshal
İshal olma durumunda geçici kasık ağrısı olma durumu yaşanmaktadır. İshal bir bağırsak enfeksiyonuna bağlı sebeplerden yaşanıyor ise ilaç tedavisi ile geçmektedir.
Böbrek Ağrıları
Böbrek ağrıları özellikle de taş düşürürken olan ağrı kasıklara vurmaktadır. Bu tip bir ağrıda hemen doktora giderek görülmeniz gerekmektedir. Böbrek taşı düşürmek çok sancılı olan bir işlemdir. Böbrek taşı ne zaman düşer ise o zaman kasık ağrılarından kurtulunur.
Kasık Fıtığı
Kasık fıtığı olarak bildiğimiz rahatsızlığın sebebi bağırsakların kasığa kaçması durumudur. Sola doğru eğim yapan bağırsak kasık bölgesindeki duvarı işgal eder ve fıtık görülür. Bu ağrı şiddetli görülür. Kasık fıtığı genelde ağır kaldırma ile görülen bir rahatsızlıktır. Kasık fıtığının tek tedavi yöntemi maalesef ameliyat olmaktır.
Kas Gerilmesi
Spor yapma sonucu kasların gerilmesi kasık ağrısına sebep olabilir. Özellikle koşarak ve ya hoplayarak yapılan sporlarda bu ağrının çok görülmesi daha sıklıkladır. Örneğin: futbol gibi koşarak yapılan aktiviteler bu ağrıyı doğurabilir. Hoplama sonucu da bu ağrı olabilir. Basketbol gibi hoplayarak yapılan sporlarda da kasık kaslarının gerilmesi bu ağrıları doğurmaktadır. Zorlayıcı spor aktivitelerinden sonra görülen bu ağrılar 2-3 hafta içerisinde geçerler. Bu ağrılara buz torbası ile müdahale yapıp ağrı kesici ve kas gevşetici ilaç kullanabilirsiniz.
Lenf Bezi İltihaplanması
Bakteriyel enfeksiyon sonucunda lenf bezlerinde şişme ve genişleme görülebilir. Kanser hastalarında da lenf bezlerine sıçrama olması bu ağrıya sebep olur. Eğer lenf bezleri iltihaplanmış ise gerekli antibiyotik tedavisi ile bu durum çabuk atlatılır
Lenf Bezlerine Kanser Hücresi Sıçramış İse
Lenf bezleri kanser hücreleri tarafından ele geçirilmiş ise bu durumda lenf bezlerinde şişme ve genişleme olacaktır. Bu durum kasıkta ağrıya sebep olur.
Sinir Sıkışması
Sinir sıkışması sonucu kasıklarda ağrı yaşana bilir. Bu gibi durumlarda doktorumuzun hemen tedavi uygulaması gerekmektedir. O yüzden de geçmeyen kasık ağrılarında mutlaka doktora gidilmeli ve neden olduğuna baktırılmalıdır.
Siyatik
Siyatik de bele, karna ve kasıklara  ağrı yapan bir hastalıktır. Bu hastalığın tedavisi ile ancak bu ağrılar geçer.
İskelet Sistemi Ağrıları
İskelet ağrıları ve bu ağrıların nedenleri çok iyi araştırmalıdır. İskelet ağrıları altında yatan nedenler doktorunuz tarafından belirlenmeli ve tedavi edilmelidir.
Kalça Ağrısı
Kalça kemiğindeki ağrıda kasıklara vurmaktadır. Romatizma ve buna benzer hastalıklardan sebepli ağrılar kasıkla ilişkili olmasa da kasığa ağrı yaparak kendini gösterebilir.

Sol Kasık Ağrısı Neden Olur?

Bir çok sebebe bağlı gerçekleşen ağrı erkeklerde ve kadınlarda farklılıklar gösterebilmektedir. Bir çok nedene bağlı gelişen bu ağrı karın ve erkek üreme organlarından kaynaklı da olabileceğinden ayrı ayrı ele alınmasında fayda vardır. Diğer sebeplerden dolayı değil ise bu hastalıklar da incelenilmelidir.


Kadınlarda  Kasık Ağrısı Neden Olur

Yumurtalık Kisti
Yumurtalık kistleri hiç belirti vermemekle birlikte bazı kistler çok ağrı yapabilirler. Özellikle bazı yumurtalık kistleri büyür ve çoklu kistler olabilir ve şiddetli ağrı yaparlar.
Yumurtalık Kistinin Yırtılması
Yumurtalık kistleri bazen yırtılır ve patlarlar. Bu çok ağrılı bir durumdur ve hemen doktora gidilmelidir. 
Miyom
Miyomlar rahim içerisindeki iyi huylu tümörlerdir ve genelde çok büyümezler. Bazı miyomlar kasıkta ağrıya sebep olabilirler.
Dış Gebelik
Dış gebelik yaşayan bayanlar gebeliğin ilerlemesi ile şiddetli kasık ağrıları yaşarlar. Bu ağrılar gebeliğin sonlanması ile geçer.
Yumurtalık Kanseri
Yumurtalık kanseri sessizce ilerleyen kanser türlerindendir. Evrelerin ilerlemesi ile birlikte yumurtalık kanseri belirtileri olan kasık ağrıları göstermektedir. Buradaki kanser kitlesi büyümekte ve bağırsaklarla birlikte komşu organlara baskı yapmaktadır. Geçmeyen kasık ağrıları çekiyorsanız mutlaka doktora gidip muayene olmalısınız.
Rahim Kanseri
Rahim kanseri de yumurtalık kanseri gibi kendini son evrelerinde gösteren ve kitlenin büyümesi ile komşu organlara bası yapar. Bu bası yüzünden de kasıklarda ağrı şikayeti olur. Eğer hafif bir şekilde de olsa geçmeyen kasık ağrınız var ise mutlaka doktora giderek gözükmelisiniz.
Adet Ağrıları
Adet döneminde kasık ağrısı yaşanması son derece normaldir. Yumurtanın çatlaması sebebi ile kasıklarda ağrı yaşanabilir. Bazı kadınlarda bu ağrı hafif olur bazılarında ise kendini belli eder şekilde yaşanır.
Birliktelik Yollu ile Bulaşan Hastalıklar
Bazı hastalıklar bu şekilde geçerler ve bazı tehlikeli sorunlar yaşatırlar. Bu hastalıkların ilerlemesi bazı belirtiler göstermektedir. Bunlardan biri de kasıklarda ağrı olmasıdır. Bu ağrılarda kendini gösteren ağrılardır ve devamlılık arz ederler. Geçmeyen ağrınız var ise mutlaka doktorunuza muayene olmalısınız. 
Vajinal Mantar
Mantar hastalığı da kasık ağrısı yapar ve bunun yanında diğer belirtileri de vardır. Kaşıntı, akıntı gibi belirtiler de ağrının yanında var ise mutlaka doktorunuza gitmelisiniz. Mantar giderici fitil ve ilaçlar ile tedavi edilmektedir.


Hamilelikte Kasık Ağrısı

Hamileliğin ilk aylarında ve bebeğin gelişme gösteren son aylarında kasık ağrıları görülmektedir. Bu ağrılar genellikle gebeliğin ilk dört ayında bıçak saplanması gibi kasık ağrıları olması normaldir. Bu ağrıların sebebi rahim büyümesine bağlı rahim etrafındaki bağların ve ligamentlerin gerilmesi ile olur. Hamilelikte kabızlık, şişkinlik ve gaz da kasık ağrısı yapar. Gebeliğin son aylarında yalancı doğum ağrıları dediğimiz ağrılarda kasık ağrısı yapabilir.


Erkeklerde  Kasık Ağrısı Neden Olur

Darbe
Kasık ve yakınına alınan darbelerden dolayı ağrı olabilir.
Hidrosel
Su fıtığı olarak bilinen bu hastalık testisleri çevreleyen zar içerisinde normalden fazla su toplamasıdır. Su toplaması sonucu testisin büyümesi ile sola vuran ağrı buna neden olabilir. Bu hastalığın ilk belirtileri ağrı ve bir yada iki testisin şişmesidir.
Testis Zedelenmesi
Testisin bir müdahale ile zedelenmesi, dönmesi, burkulması ve ezilmesi gibi durumlardan özellikle sol tarafa vuran kasık ağrısı, kasık üstü ağrısı olabilir.
Testis Orşiti
Orşit kabakulak geçirmenize sebep olan hastalıktır. Testislerde olma durumuna da testis orşiti denir. Kabakulak hastalığını ergenliğin son zamanlarına doğru geçiren erkek çocuklarında testis orşitinin daha sık görüldüğü gözlenmiştir. Bu durum kasık ağrısı neden olmaktadır.
Testis Tümörü
Testislerde oluşabilecek bir tümör çok ağrıya sebep olur. Bu tümörün tedavisi ameliyat ile gerçekleşir. Bu tümör eğer kanser oluşumundan ise kemoterafi yada radyoterafi de görülebilir.
Epididimit Testis İltihaplanması
Testis iltihaplanması mesaneden kaynaklı bir iltihaplanma olabilir. Birliktelik yolu ile de geçebilen bu iltihaplanma kasıklarda şişme ve ağrı yapabilir. Bu iltihaplanmanın tedavisi antibiyotik kullanımı ile olur. Temizlik bu hastalık için çok önemlidir.
Prostat
Erkeklerde prostat bezlerinin iltihaplanması kasık ağrısı sebeplerindendir. Geçmeyen kasık ağrınız ve idrar problemleriniz varsa mutlaka Üroloji doktoruna gitmeniz gerekmektedir.
Sperm Birikmesi
Ağrı yapabilen sorunlardan bir tanesidir.
Testis Kanseri
Testis kanseri sessiz ilerler ve kanser evreleri ilerledikçe belirti göstermektedir. Kasık ağrısı da bu belirtilerden bir tanesidir. Eğer geçmeyen bir kasık ağrınız var ise mutlaka muayene olmanız gerekmektedir.
Varikosel -Testis Torbasındaki Damarların Şişmesi
Kanı boşaltan toplar damarların genişleyip büyümeleri ile oluşan bir hastalıktır. Kısırlığa sebep olan bu hastalık genelde vücudun sol tarafında görülür. Sol kasık ağrısı ile de kendini gösteren hastalığın mutlaka tedavisi şarttır. Çocuk sahibi olmayı engelleyen bu hastalık ikinci çocuk oluşumunda da görülebilir. Çok sıklıkla görülen hastalık da sol kasık ağrısı ve bunun yanında bir çok belirti görülmektedir.
Retaktil-Testisleri, Testis Torbası İle Karın Arasında Hareket Etmesi
En bilinen adı ile Utangaç Testis de denen bu hastalığa Yukarı Kaçan Testis hastalığı da denmektedir. Bu hastalık kısırlığa neden olmaz, genellikle ergenlik yaşlarında görülen bu hastalık ergenlikte testislerin yerine oturması ile geçebilir. Yetişkinlerde de görülebilen bu hastalık kasık ağrısı yapmaktadır.

Hiç yorum yok