Rahim Ağzı Yarası Yakıldıktan Sonra Ne Kadar Sürede İyileşir | kadinvsaglik.com

Rahim Ağzı Yarası Yakıldıktan Sonra Ne Kadar Sürede İyileşir

Rahim Ağzı Yarası Yakıldıktan Sonra Ne Kadar Sürede İyileşir

Rahim Ağzı Yarası

Rahim ağzı yarası pek çok sebebe bağlı olarak oluşabilmektedir. Genellikle sinsice ilerleyen, başlangıç evrelerinde çok fazla belirti göstermeyen, ancak doktor muayenesinde belli olan bir jinekolojik hastalıktır. Servikal erezyon diye bilinen ismi ise servisit olan bu hastalık, aslında rahim ağzı bölgesinde oluşan bir iltihaplanmadır. Buradaki hücre bozulması mikroplanmaya ve kanamaya daha yatkın olduğu için zamanla buradaki oluşum yaraya dönüşmektedir. Genellikle rutin kontrollerde yada başka bir hastalık şikayeti ile doktora baş vurulduğunda ortaya çıkmaktadır. Rahim ağzı yarası yakıldıktan sonra ne kadar sürede iyileşir? Rahim ağzı yarası neden olur? Rahim ağzı yarası yakıldıktan sonra nelere dikkat edilmesi gerekir?

Rahim Ağzı Yara Belirtileri

 • Adet kanaması sonrasında lekelenmeler
 • Akıntı
 • Anormal derecede kanama
 • Kasıkta ve bele vuran ağrı oluşumu
 • Kadınlarda ilişki sırasında ağrı yada kanama
 • İdrar yaparken yanma ve kaşıntı olması
İlerleyen durumlarda kötü kokulu akıntı, ilişki sırasında spermlerin kanala girişini engelleyebildiği için kısırlık oluşumu yaratabilir. Eğer tedavi edilmeden hamile kalınır ise bebekte bu enfeksiyondan dolayı akciğer enfeksiyonu, gözlerde iltihaplanma gibi sorunlar yaşanabilir. Bu yara yakılmaz yada tedavi edilmez ise ileriki dönemlerde anormal oluşumlara sebep olabilir. Tedavisi şart olan bu yaranın tedavisi dondurma, yakma ve lazer yöntemi ile yakmaktır.

Rahim Ağzı Yarası Yakıldıktan Sonra Ne Kadar Sürede İyileşir

Koterizasyon adı da verilen yara yakma işleminde hastanın yarası ısı ile dağlanmaktadır. Bu yöntem kadınlar arasında en çok uygulanan yöntemdir. Doktorumuz kalem şeklindeki bir çubuk yardımı ile yaranın üzerine elektrik akımı verir. Bu akım yarayı yakmak sureti ile dağlamaktadır. Çok fazla acımayan yöntem yapılır iken genelde çok kısa sürede biter. Hasta yara yakıldıktan sonra gündelik hayatına devam eder. Hastada bir kaç hafta kadar akıntı olmaktadır. Kanama ve lekelenme yakılma sonrasında bir hafta 10 gün kadar olmaktadır. Bu arada yara iyileşmeden ilişkiye girilmesi sakıncalıdır. Genel olarak yaranın iyileşme süreci 10 gün ile 15 gün sürebilmektedir. Bu süreç hastanın yapısına bağlıdır.

Rahim Ağzı Yarası Neden Oluşur

Genelde enfeksiyonlarla karşımıza çıkan bu rahatsızlık, çok ilişkiye giren kadınlarda daha sıklıkla görülmektedir. Bu hastalığa üç adet  klamidya, gonore ve trikomonas isimli mikroorganizma sebep olmaktadır. Temizlik bu hastalığın oluşumunda çok önemlidir. Temiz iç çamaşırı giymek, iç çamaşırlarımızı pamuklu olanlardan tercih etmeliyiz, ütüleyerek giymekte çok önemlidir. Kadınların bir kısmının kullandığı tampon gibi maddelerden uzak durmalısınız. Vajinal bölge temizliğinde talk pudra kullanılmamalıdır. Aşırı tahriş bu yara oluşumunu hızlandırarak kötü etkilenmeye sebep olur. Tuvalet temizliğine de dikkat etmelidir. Rahim ağzı yarası oluşumu ve tedavileri ile ilgili yazımızda çok daha kapsamlı bilgi bulabilirsiniz.

Rahim Ağzı Yarası Yakıldıktan Sonra Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir

Rahim ağzı yarası yakıldıktan sonra özellikle temizliğe çok dikkat etmek gereklidir. Bir kaç gün kokulu akıntı gelmesi normaldir. İç çamaşırınızı pamuklu tercih edin, mutlaka ütüleyin ve sık sık değiştirmeye dikkat etmek gereklidir. Bu dönemde yakılan yara çevresindeki hücreler koparak dökülecektir. Akıntınız ve lekelenmeleriniz çok olabilir. Bir kaç gün içerisinde bu akıntı ve lekelenmeler devam edebilir. İlk bir ay bu akıntıların olması normal sayılır.
Yara iyileşene kadar  eşiniz ile ilişkiye girmemeniz gereklidir. Bu yaranın tahriş olmasına neden olacağı için doktorunuzun önereceği müddet ilişkiye girmeniz sakıncalıdır. Doktorunuz yaranın daha çabuk iyileşmesi için size ilaç takviyesi verecektir. Mutlaka verdiği ilaçları düzenli kullanmalısınız.
Havuz, deniz, sahuna gibi çoklu kullanılan ve mikrop kapabileceğiniz ortamlara girilmemesi iyileşme sürecinde çok önemlidir.
Özellikle yara tedavi edildikten sonra yaranın daha çabuk iyileşebilmesi için antibiyotik içerikli bitkileri daha çokça tüketmelisiniz. Ada çayı antibiyotik içerikli bir bitkidir ve tam bir rahim temizliği yaptığından mutlaka tedavi sürecinde bol bol içmelisiniz.
Rahim temizliği yapan ve iyileştirme etkili bitkileri yiyip içmeye dikkat edin. Kekik özellikle antibiyotik olduğu için hem çayını bol içip hemde yemeklerinizde tüketirseniz çok faydalı olacaktır.
Civanperçemi en iyi rahim temizliği yapan bitkilerdendir. Özellikle sabah akşam bir fincan içmeniz çok faydalı olacaktır.
Maydanozu bol tüketin ve mümkünse kaynatarak suyunu için.
Soğan kürü yapmak çok etkili olacaktır. 4-5 adet soğanı soyup yıkadıktan sonra üzerini geçecek kadar su koyup kaynatın. Bu suyu sabah ve akşam aç karna içerseniz rahim temizliği yapar ve enfeksiyon oluşmasını engeller.
Çörek otu yağı için, kekik çayı demleyerek onu için, ada çayı mutlaka içmeniz gereken çaylardandır. Papatya çayı günde bir iki fincan için ki oluşabilecek bir enfeksiyonun önüne geçebilesiniz.
Isırgan otu tohumunu bala karıştırıp yemek de rahim temizliği yapmaktadır.
Banyo yaparken vajina içerisine su tutarak yıkamaya kalkmayın. Vajinanın kendi doğal salgısını bozacağından bu uygulama yanlıştır. Bir leğene sıcak su doldurun ve içerisine bir kaşık ada çayı yağı koyarak üzerine oturun. Bu oturma banyosu mikrop öldürücüdür ve çok etkili olur.
Size söylediğimiz bu uygulamaları normal hayatınıza taşımaya gayret ederseniz hem rahim temizliğinizi bitkilerle yapmış hemde bundan sonra oluşabilecek hastalıkların önüne geçmiş olursunuz.

2 yorum:

 1. Çok detaylı anlatmışsınız.siteniz çok guzel

  YanıtlaSil
 2. Tesekkurler anlatiminiz cok detayli emeğinize sağlòk tskrler

  YanıtlaSil