Hamilelikte Vicks Kullanılır mı? | kadinvsaglik.com

Hamilelikte Vicks Kullanılır mı?


Hamilelikte Vicks Kullanılır mı?


Hamilelik bir anne için çok zor bir süreçtir. Anne adayının beslenmesinden tutunda aldığı ilaçlara kadar çok dikkat etmesi gereklidir. Bu yüzden de hamile anne adayları her şeye dikkat ederek, özenle bebeğini kucağına aldığı günü beklemektedirler. Annenin bu dönemde kullanacağı ilaçlar hem anneyi, hemde bebeği doğrudan etkilemektedir. Mümkün olduğunca bu dönemde ilaç ve benzeri maddeleri kullanmamakta fayda vardır.

Hamileler Vicks Kullanabilir mi?

Vicks içeriğinde bulunan vazelin doğal bir kremdir ve vicksin ana maddesini oluşturmaktadır. Bunun dışında sedir ağacı yaprağı yağı, kafur, hindistan cevizi yağı, terebentin, okaliptüs yağı içerikli olan vicks görüldüğü üzere tamamen doğal olan bir merhemdir. Vicksin faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur ve özellikle öksürükten tutunda, tırnak mantarına, ağrılara, sivilcelere kadar neredeyse yüzlerce faydası olan harika bir merhemdir.
Vicksin hamilelikte zararlı olduğuna dair hiç bir şey yoktur. Tamamen doğal üretilen yüzyıllardır kullanılan bu merhemin kullanımında bir sıkıntı yoktur. Vicksin prospektüsünde de hamileliğin ilk 3 ayında kullanmayınız yazmaktadır. Hamilelik bu aylarda daha yeni geliştiği, bebek oluşumu bu aylarda olduğu için bu oluşumu etkileyecek hiç bir merhem, ilaç, saç boyası ne olursa olsun kullanılmaması gereklidir. Bu aylarda kadın kendini ve bebeğini her şeyden korumalıdır. Bu yüzden de aslında kimyasal olarak bir zararı olmamasına rağmen ilk 3 ayda kullanımı uygun görülmemiştir. Hamilelik boyunca çok ihtiyaç duyulmadığı taktirde hiç bir ilaç kullanmamanızda fayda vardır. Kullanacaksanız da doktorunuza danışarak kullanmanızı öneririz.

Hamilelikte Vicks Kullanımı

 • Çok baş ağrınız var ilaç almaktansa vicks sürmeniz daha uygun olur, alna sürülen ve şakakları ovmak sureti ile sürülen vicks baş ağrısını alır. Lavanta yağı da baş ağrısını gidermekte çok faydalı yağlardan biridir.
 • Hamileyken de öksürebilir ve ne yapacağınızı bilemediğiniz zaman, öksürüğünüzü kesmek için ayaklarınızın altına vicks sürüp hemen çoraplarınızı giyin, öksürüğünüzün kesildiğini göreceksiniz. Su yoluyla buharlaşan merhem müthiş bir etkiye sahiptir ve içerisindeki mentol, okaliptüs yağı, kafur sayesinde soğuk algınlığından olan tahrişi giderir ve tüm solunum yolunu açarak rahat nefes almanızı sağlar.
 • Bir kap içerisine konan kaynar suya vicks atarak onu solumak burun tıkanıklığını geçirmekte çok faydalıdır. Vicksin içerisinde bulunan terebentin ve mentol sayesinde akciğerler yumuşar ve oradaki salgı artar. Bu nedenle de göğse, sırta sürülüp bir havlu kapatılarak sıcak tutulması öksürük ve soğuk algınlı şikayetlerinde son derece önemlidir.
 • Ayaklarınızdaki çatlakların giderilmesinde de çok fayda eder ve tırnak mantarına çok faydalıdır.
 • Sivilce yada çıban gibi bir yara olduğunda antibiyotik krem yerine vicks sürmek çok daha faydalıdır. Vicks sivilce, çıban ve yara tedavisi için kullanılan bir merhemdir. Bilindiği üzere içerisinde olan vazelin tüm yara, yanık tedavisi kremlerinin ana maddesidir ve hindistan cevizi yağının yara ve yanıklara sürüldüğünde doğal antibiyotik etkisi vardır. Hindistan cevizi yağı doğal antibiyotiktir ve sedir ağacı yağıda aynı etkiyi sağlar. Sedir ağacı yağı bilinen en iyi doğal antibiyotik yağlar arasındadır.
 • Kas ağrılarına sürülen vicks içeriğindeki kafur ve mentol etkisi ile oradaki kılcal damarları genişletir, ısıtır ve birikmiş toksinleri bu sebeple atılımını sağlamaktadır. Burkulma, kas ve adale ağrılarınızın olduğu dönemlerde ilaç kullanmaktan ise doktora danışarak vicks sürmeniz daha iyi bir seçim olacaktır.
 • Karnınızdaki çatlamalar içinde sürebilirsiniz ama biz onun için hindistan cevizi yağını sürmenizi tavsiye ederiz. Direk sürülen hindistan cevizi yağı çatlamalar için çok daha faydalı olacaktır.
 • Mentol ve kafur alerjisi yada duyarlılığı olan kişilerin kullanması sakıncalı olabilir.
 • Prepetal içerikli vicks son derece doğal ve faydalı olmasına rağmen hamileliğin ilk 3 ayında kullanmayınız ve hastalandığınızda doktorunuza giderek danışarak kullanınız.
 • Emzirme döneminde göğüs uclarındaki çatlakları iyileştirmek için göğüs ucuna sürmeyiniz.
Bebeğin anne karnındaki gelişimini anlattığımız makalemiz ilginizi çekecektir. Detayları ile ay ay gelişimi anlatılmıştır.

2 yorum:

 1. Çok yararlı bıktı vermişsiniz.sitenizi yeni keşfettim çok beğendim.çok faydalı bilgi veriyorsunuz.devamli girip bakıyorum.tebrik ederim.cocugum 6 yaşında ona nasıl kullanabilirim?cevaplarsanız seninirim

  YanıtlaSil
 2. Çocuklarınıza da gönül rahatlığı ile kullanabileceğiniz bir ilaçtır. Hastalandığında ayaklarının altına sürerek soğuk algınlığını giderebilirsiniz. Çok öksürüyorsa göğsüne veya sırtına sürerek üzerine temiz bir tülbent koyarak uygulayabilirsiniz. Geçmiş olsun.

  YanıtlaSil