Menengiç Kahvesi Nedir? - kadinvsaglik.com

Menengiç Kahvesi Nedir?

Bu içeriğimiz “Şekeroğlu” (sekerogluonline.com) E-Ticaret sitesi için oluşturulan, “Menengiç Kahvesi” hakkında bilgilerin yer aldığı, sponsorlu bir içeriktir.

Menengiç kahvesi, menengiç bitkisinde yer alan meyvelerin kurutularak ve öğütülerek elde edilen bir kahve türüdür. Menengiç ağacının yetiştiği bölgelerin arasında başta gelen Türkiye çapında bu kahvenin en popüler içecekler arasında yer aldığı söylenebilir. Bu meyvenin kahveye dönüşmesinin uzun bir süreci gerektiği belirtilebilir.

Öncelikle menengiç meyveleri toplanarak, güneşte kurutulur ve koyu kahverengine dönene dek kavrulur. Bu kavrulma işlemi sonrasında, macun durumuna gelene dek püre haline getirilmektedir. Toz gibi kuru kıvam ile erişim çikolata arsında bir duruma getirilir. Bu kahvenin su veya süt ile yapılması mümkündür. Ancak menengiç kuvvetli bir tada sahiptir. Sütle yumuşatılabilir. Şeker ilavesi arzuya bağlıdır. Normal kahveyi seven kişi, şeker ilavesini de tercih edebilir.

Menengiç Kahvesi Nedir?

Sakız ağaçgillerden olan ve menengiç kahvesinin ana bitkisi olarak tanımlanan menengiç; İç Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz bölgesinde yüksek kesimlerde yabani şekilde yetişen bir çeşit fıstık ağacıdır. Latince dilinde ictacia Perebinthus şeklinde bilinen, yetiştirilen bölgelere göre Çıtlık, Çitlembik, Çedene, Bıttım ismini alan bu bitki yavaşça büyümektedir ve en çok 10 metreye dek uzayabilir. Tüm toprak çeşitlerinde yetişmesine karşın en güzel verimi yumuşak ve kuru toprakta vermektedir.

Menengiç Kahvesi Nasıl Elde Edilir?

Pistacia Terebinthus fıstığı, PlanetEarth Online'ın araştırmalarına göre 200 derece ile 20 dakika kavrulduğunda, kavrulmuş kahve çekirdeğine benzerlik gösteren uçucu kimyasal şekilde göstermeye başladığını fark etmişlerdir. Kavurma işlemi neticesinde fıstığa; yanmış şeker kokusunu ve karamel halini veren, hafif çam ve narenciye tadıyla bir araya gelen yüksek miktarda kimyasal üretmiştir. Yeşil menengicin kahve çekirdekleri yaklaşık 10 ile 15 dakika kadar kavrulması önemlidir. Kavurma işlemi, kahvenin tadını değiştirmektedir.

Menengiç Kahvesindeki Pistacia Terebinthus’un Faydaları Nedir?

Pistacia Terebinthus; dünyanın türlü bölgelerinde türlü niyetler ile yetiştirilmektedir ve yaygın şekilde tüketilmektedir. Bu ağacın taze yemişleri ve filizleri, insanların beslenmelerinde mühim rol oynar.

Güney Türkiye çapında yetişen fıstık senelerce çerez şeklinde yenmiştir. Bunun dışında bu yemişler mühim bir rol oynar. Bunun yanı sıra bu yemişler senelerce tıp içerisinde; romatizma, mide ağrısı, öksürük gibi tedavilerde kullanılır. Uyarıcı şeklinde antitussif ve diüretik etkileri bulunur.

Türkiye çapında Akdeniz ve ılıman iklim yerlerinde kalkerli, taşlı ve kuru olarak yetişir. Kuraklığa ve soğuğa karşı dayanıklıdır. Mısır içerisinde dört Pistacia çeşidinin flavonoidleri incelenmiştir. Bu kimyasal çalışmanın, ağırlıklı şekilde flavonoid glikositler ve flavonoidler açısından da zengin olduğu ortaya koyulmuştur. Minareller ve flavonioidler, vücut içerisinde iltihaplanmaya genel rahatsızlıklara karşı oynamış oldukları mühim rolleri sebebiyle benzersiz durumdadırlar.

Menengiç Kahvesinin Yararları

Menengiç kahvesinin faydaları oldukça fazladır. Bu faydalar ise aşağıdaki gibi olacaktır;

 • Balgam söktürücü özelliğe sahiptir,
 • Öksürüğe iyi gelir,
 • Nefes darlığını azaltır,
 • Göğsü yumuşatır,
 • Antiseptik özelliği bulunur,
 • Mide ağrılarını dindirir,
 • Ses tellerine faydası bulunur,
 • Ayak terlemesini engeller,
 • Solunum yollarına yararı bulunur,
 • Yaraları tedavi eden özelliğe sahiptir,
 • Kalp yetmezliği riskini en aza indirger.
 • Böbrek kumunun dökülmesine destek olur,
 • Yağlı bir içecek olmasından ötürü, yüksek derecede E vitamini ve doymamış yağ düzeyiyle kanda buluna kolesterolü düşürmeye, damar ve kalp sertliğini önlemeye destek olur.


Menengiç Kahvesinin Nefes Darlığına İyi Gelmesi

Bilhassa akciğer iltihaplanması ve nefes darlığına iyi gelen bu kahve, antiseptik özelliği bünyesinde bulundurur. Bu yüzden de solunum yolu rahatsızlıklarına karşı oldukça yararlıdır. Bununla beraber öksürük, nefes darlığı, bronşit ve balgam oluşumu gibi vaziyetlerde de doğal bir tedavi alternatifi sunar. Ağız kokusunu önler ve ses tellerine iyi gelir. İçermiş olduğu antioksidanlardan ötürü her çeşit iltihaplanmayı azaltır. Bu sayede idrar söktürücü özelliğiyle boşaltım sistemine de yararlıdır.

Menengiç Kahvesinin Yüksek Antioksidan İçermesi

Antioksidan, insan sağlığı adına hayati öneme sahip durumdadır. Hücre hasarını önleyerek, kanser türü hastalık riskini azaltır.

Menengiç Kahvesinin Yapılması İçin Gereken Malzemeler

Menengiç kahvesi yapmak için;

 • Su veya süt,
 • Menengiç kahvesi,
 • Kişi sayısı kadar bardak,
 • Cezve olarak sıralanabilir.

Menengiç Kahvesi Nasıl Yapılır

Menengiç Kahvesi Yapımı

Menengiç kahvesi yapımı iki şekilde olabilir. İlk pişirme metodu Türk kahvesiyle aynı şekildedir. Bir cezve içerisine kişi başı bir bardak su ve bir tatlı kaşığı kadar menengiç kahvesi ilave edilir ve kahvenin nasıl içildiğine bağlı şekilde şeker ilavesi yapılır. Karıştırılır ve orta ya da kısık ateşte kaynamaya bırakılır. Türk kahvesinden farklı şekilde menengiç kahvesinin köpüğünün alınması adına uğraşılmasına gerek yoktur.

İkinci pişirme metodu ise süt eklenerek yapılır. Cezveye bir bardak süt konulur. Az yağlı süt seçmek gerekir. Çünkü menengiç kahvesi yağlı bir içecektir. Ardından iki tatlı kaşığı menengiç kahvesi konulur. Arzuya bağlı şeker ilavesi yapılır. Karıştırarak, kaynatılır. Biraz daha karıştırarak pişirilir ve ocaktan alınır. Menengiç kahvesine Şekeroğlu sayesinde ulaşmak mümkündür. Sekerogluonline.com ile menengiç kahvesi satın alınabilir. Bu şekilde menengiç kahvesinin tadını denemek kesin olacaktır.

2 yorum: