Midede Kurt Olduğu Nasıl Anlaşılır? - kadinvsaglik.com

Midede Kurt Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Midede Kurt Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Mide Kurdu

Midede kurt olduğu nasıl anlaşılır, mide kurdu neden olur, soruları ile son zamanlarda çok karşılaşmaktayız. Mide kurdu aynen bağırsak kurtları gibidir. Bağırsaklarda bulunan bu kurtlar midede de bulunurlar. Çocuklar başta olmak üzere yetişkinlerde de çok fazla görülmektedir. Mide kurdu belirtileri kişide görüldüğü gibi doktora gidildiğinde rahatsızlığın nedeni çok açık anlaşılır. Mide kurdu tedavisi çok basit olmasına rağmen eğer ihmal edilir ise çok ciddi sorunlara neden olur.
Bu kurtlar oldukça küçük, kıl şeklindedir. Beyaz renkte olup bakıldığında solucana benzemektedirler. Canlı bir parazit olan mide kurtları hareket eder ve çok kısa sürede çoğalarak yayılırlar. Tedavisi çok kısa sürede olan kurtlar tedavi edilmezler ise bağırsaklarda yayılır ve mesaneye kadar giderler. Mesaneye ulaşan kurtların ise tedavisi oldukça zordur. Büyüklükleri bir kaç mm civarı olan kurtlar büyüme göstermektedirler. Bazı kurtların büyüklükleri ise bir metreyi bile bulabilmektedir. Ülkemizde en çok görülen parazitlerden biri bu kurtlardır.
Mide Kurdu Neden Olur?

Mide Kurdu Neden Olur?

Mide kurtları bir çok nedene bağlı olarak oluşabilir. En önemlisi hijyen yetersizliğidir. Genelde bu kurtlar bağırsaklarda görüldüğü gibi mide içerisinde de çok sık görülmektedir. Mide ve bağırsak kurtları yumurta ile üreyen canlılardır. Bu canlılar bağırsakta ve mide de yumurtlayarak çoğalırlar. Dolaşır ve hareket ederler. Mide kurtlarının insana bulaşması da bu yumurtalar ile gerçekleşmektedir. En çok ağız yolu ile bulaşmaktadır. Genelde yediklerimizde bulunan yumurtalar gıdaların iyi yıkanmaması sonucu midede çoğalarak büyürler. Temiz olmayan gıdaların yenmesi  mide kurtlarının bulaşma nedenidir. Sebzeleri yıkarken bekleme suyuna sirke koymak bu kurt yumurtalarının temizlenmesine yardımcı olur.
Bu kurtların en çok bulaşma nedeni ise içilen pis sulardır. Bir çok yerde akan sular yeterince temiz değillerdir. İçerisinde bu kurtların yumurtaları olduğu için içilmesi yada yiyeceklerin bu sular ile yıkanması bu kurtların insana geçmesine neden olurlar. Bilmediğiniz musluklardan akan sulardan içmemek ve bu suları kullanmamak gereklidir.
İşlenmemiş etler kurtların bulaşma nedenlerindendir. İyi pişirilmemiş et ve süt ürünleri mide kurdunun insana geçmesine neden olur. Yemeklerimizde kullandığımız etleri çok iyi pişirmek ve dışarıdan alınan hazır sütleri çok dikkatli kaynatmak gereklidir.
Mide kurtlarının insana bulaşmasının en büyük nedenlerinden biri ise dışarıdan alınan hazır gıdalardır. Nerede ve nasıl pişirildiğini bilmediğiniz hazır gıdaları alıp yemek yada içmek mide ve bağırsak kurtlarının insana geçmesinin en önemli nedenlerinden biridir. 
Mide Kurdu

Midede Kurt Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Midede bulunan kurtların bir çok farklı çeşidi vardır. Çeşitleri ne olursa olsun verdikleri belirtiler hepsinde aynıdır. Midede kurt olduğu nasıl anlaşılır?
  • Midede kurt olduğu çok yoğun ve şiddetli karın ağrıları ile anlaşılabilir. Genelde bu ağrılar ataklar şeklinde olur ve devamlılık gösterir. Sebepsiz karın ağrıları mide kurdu belirtilerindendir.
  • Mide kurtları bağırsak fonksiyonlarını bozmaktadır. Kişilerde kabızlık ve ishal çok sık görülür. Mide kurtları bağırsaklara çok hızlı yayılır ve bağırsaklarda ishal sorunu ve kabızlık sorunlarının çok sık oluşmasına neden olur.
  • Huzursuzluk hissi kişide çok yaygın bir şekildedir. Sıkıntı ve stres gibi tarifi konulamayan bir huzursuzluk yaşatır.
  • Mide bulantısı mide kurdu olan kişilerin çoğunda görülmektedir. Mide bulantısı ara ara yaşanır ve kişiye zor anlar yaşatır. Yedikleri midesine çoğunlukla dokunur.
  • En büyük belirtisi ise geceleri kişilerin diş gıcırdatmasıdır. Kişi eğer gece hem diş gıcırdatıyor, hemde yastığa ağzından salya akıtıyor ise bu büyük ihtimalle mide kurdu var demektir. Mide kurdu olan kişilerde gece uykusu sık sık bölünür ve huzursuz bir şekilde uyunur. Dişlerini gıcırdattığını yalnız yatan kişiler çoğunlukla çok sonraları anlarlar. Özellikle çocuklarda oluşan diş gıcırdatmaları çenede oluşan sorunlar nedeni ile çok sonraları anlaşılır. Çocuklarda diş gıcırdatması belirtileri nelerdir nasıl anlaşılır tedavisi nedir, sizler için yazdığımız makalemizde ayrıntılı anlatılmıştır. 
  • Mide kurdu bağırsağa çok kısa sürede yayılır. Bu nedenle makatta kaşıntı oluşturmaktadır. Makat kaşıntısı mide kurdunun belirtilerindendir. Burunda oluşan kaşıntı da bu kurtların diğer belirtilerindendir.
    Mide Kurdu Tedavisi

Mide Kurdu Tedavisi

Mide kurdu yapılan tahliller ile çok kısa sürede anlaşılır. Bu belirtilerin hepsi yada  bir tanesinin bile olması şüphelenmenize yetmelidir. Hepsi yada bir tanesinin olması halinde doktora giderek gerekli tahlilleri yaptırmalısınız. Yapılan tahliller neticesinde doktorunuz size mide kurdu tedavisini anlatacaktır. Tedavi çok basittir. Doktorunuz size ilaç tedavisi verecektir. Şurup şeklinde günde iki dozluk ilaç kullanımı ve hap şeklinde olan ilaç tedavisi verilir. Bu ilaç tedavisinin tüm aile tarafından kullanılması gereklidir. Yumurtalar bulaşıcıdır ve tüm aileye geçmektedir. Özellikle yatak temizliği bu konuda çok önemlidir. Yatakla, çarşaflarla ve yıkanan çamaşırlarla ailede diğer kişilere rahatlıkla geçmektedir. Bu nedenle bir kişide çıkan kurt diğer kişilere de geçmiş olabileceğinden ailedeki diğer kişilerinde bu ilaç tedavisini uygulaması gereklidir. Ayrıca yenen gıdalardan geçmiş ise büyük ihtimalle ailedeki diğer kişilere de geçmiş demektir. Bir haftalık ilaç tedavisi sonrasında mide kurtları ve bağırsaklara yayılan kurtlar kendiliğinden yok olurlar. Bu ilaç tedavisinin belirli aralıklarla tekrarlanmasını doktorunuz size önerebilir.
İlaç tedavisinin yanında kişilerin hijyen kurallarına çok dikkat etmesi gereklidir. İç çamaşırları ütülenmelidir, yenen besinler çok dikkatli yıkanmalıdır. Özellikle yiyecekler çok dikkatle iyi pişirilmelidir. Et ve süt ürünlerine dikkat ederek yenmelidir. Dışarıdan alınan gıdaları yememeye özen gösterilmelidir. Temizliğinden emin olmadığınız hiç bir gıdayı dışarıdan alıp tüketmemelisiniz.
Mide kurdu tedavisi basit ama ihmal edilen bir tedavidir. Tedavi eğer ihmal edilmez ise bu kurtlar mesaneye çok kısa sürede ulaşabilir. Mesanede oluşan kurtların tedavisi ise mide kurduna göre daha zordur. Yumurta yolu ile geçtiği için vücuda yayılması da çok kolaylıkla olur. Mide kurdu belirtilerinden her hangi birine sahipseniz yada çocuklarınızda böyle bir durumun olduğundan şüphelenirseniz mutlaka en kısa sürede  tedavi ettirmelisiniz.

Hiç yorum yok