Donuk Omuz Bitkisel Tedavi - kadinvsaglik.com

Donuk Omuz Bitkisel Tedavi

Donuk Omuz Bitkisel Tedavi

Donuk Omuz Bitkisel Tedavi

Donuk omuz hastalığının en büyük yardımcısı bitkisel yağlar ile omuz bölgesine yağılan masajlardır. Bu yağlar antiseptik, mikrop öldürücü, iltihap kurutucu, ağrı kesici, kas gevşetici özeliklerde olup, tam da bu hastalığa şifa niteliğindedir. Bu yağlarla yapılan masaj sonrası sizlere donuk omuz makalemizde gösterdiğimiz egzersizleri yapmanız çok faydalı olacaktır. Bu egzersizleri yaparsanız omuz eklemlerinizdeki yapışıklıklar zamanla giderilmektedir.

Zencefil yağı
Zencefil yağı çok iyi bir ağrı kesici ve iltihap kurutucudur. Sürüldüğü deri üzerinde çekilerek o bölgedeki iltihabı kurutma ve buradaki ağrıyı giderme özelliğine sahiptir. Bu yağ ile istenildiği kadar omuz bölgesine masaj yapıla bilinir. Omuz bölgesine yapılan masaj ile omuz eklemlerinde gevşeme ve rahatlama olacaktır. Ağrılar içinde çok faydalı olan yağ sayesinde hasta ağrılarının hafiflediğini görecektir. Ağrılar hastalık tamamen geçmeden geçmemektedir ama bu şekilde azalmasına yardımcı olunur. Bu yağ ağrı kesici hemde tedavi edici yağlardandır.

Lavanta yağı
Lavanta yağı mis gibi kokusuyla ağrı kesici yağların başında gelmektedir. Sürüldüğü deriye nüfus eden yağ sürüldüğü bölgedeki ağrıyı azaltır, oradaki iltihabı kurutur ve kasları gevşetir. Kas ağrılarına bire bir gelen yağ sürüldükten sonra mutlaka donuk omuz egzersizlerini yaparsanız egzersizlerin yardımı ile hastalıktan kurtulmanız çok daha kolay olacaktır. Egzersiz yapamayacak kadar kötü olan kişiler bu yağ ile düzenli omuz bölgelerine masaj yaptırmalıdırlar.

Ada çayı yağı
Ağrı kesici yağların en etkililerindendir. Cilde tek başına sürülemeyecek kadar keskin bir yağ olduğu için susam yağı yada zeytin yağı ile karıştırılarak sürülmelidir. Bu yağ mikrop öldürücü, iltihap kurutucu, ağrı kesici, kas gevşetici yağların en başında gelen ve şifaları saymakla bitmeyecek kadar fazla olan bir yağdır. Omuz bölgesi bu yağla mümkün olduğunca çok yağlanmalı ve masaj yapılarak yedirilmelidir. Donan omuz bu uygulamanın devamlı yapılması ile çok kısa sürede açılmaya başlayacaktır.

Karanfil yağı
Karanfil yağı ağrı kesici yağların en başında olup sürüldüğü yerdeki iltihabı kurutmakta da çok faydalıdır. Eklem ağrılarını geçirmekte çok etkili olan karanfil yağını donan omuz bölgesine sürerek masajla yedirmelisiniz. Çok etkili olan bu uygulama devamlı yapılır ise çok fayda gösterecektir.

At kestanesi Yağı
Ağrılı bölgelere ağrı kesici ve iltihap kurutucu olarak sürülen yağ diz eklemleri, bel fıtığı, boyun ve sırt tutulmalarına özellikle kullanılmaktadır. Ağrılı omuz bölgenize de mutlaka sürmeniz gereken yağların en başında gelen at kestanesi yağı kaslarınızı gevşetecek ve damarlarınızı açacaktır. Kan dolaşımını hızlandırma etkisi olan yağ sürüldüğü yerde hücre yenilenmesi de sağlamaktadır.

Biberiye Yağı
Biberiye yağı yukarıda saydığımız ağrı giderici ve iltihap kurutucu yağlardandır. Omuz bölgesi sabah akşam bol bol bu yağ ile yağlanarak masaj yapılır ise kolunuzu çok daha rahat hareket ettirmeye başlayabilirsiniz. Bu yağ ile yapılan masaj sonrası çok hafif omuz hareketleri yaparak yumuşayan omuz bölgesindeki yapışıklıkları açmaya çalışmalısınız. En azından kendi etrafında döndürmeye çalışarak omuz bölgesini oynatmaya gayret gösterilmelidir.

Ayva Yağı
ağrı kesici yağlardan olan ayva yağı fizyoterapi merkezlerinde de çok kullanılan yağlar arasındadır. İltihabı söken yağ sayesinde donan omuz bölgesi, devamlı kullanıldığı taktirde çok kısa sürede açılacaktır. Ağrı kesici özelliği olan yağ kullanımı çok faydalıdır.

Lahana Yaprağı
Lahana yaprakları sıcak suya batırılıp çıkarıldıktan sonra sıcak sıcak omuz bölgesine sarılmalıdır. Ağrıları almakta ve ödemi dağıtmakta birebir olan lahana yaprakları bu bölgedeki tahribatını da tedavi etmekte çok faydalıdır.

Paça Çorbası
Kuzu paçasından yapılan paça çorbasını en az haftada iki defa içmek eklemler için çok faydalıdır. Donuk omuz hastalığı da omuz eklemlerinde oluşan bir hastalık olup eklemlerin kuvvetlendirilmesi bu hastalık için çok önemlidir. Eklemler burada zaman içerisinde küçülür ve büzülürler. Bu bölgenin kuvvetlendirilmesi ancak paça çorbası ile mümkün olur. Dış bölgeden gene yağlar sürülmeli ama paça çorbası özellikle paçanın jelatin kısmı mutlaka içilmelidir.
Donuk Omuz Ne Zaman Geçer

Donuk Omuz Ne Zaman Geçer

Donuk omuz hastalığı eğer tedavi edilmezse kalıcı olabilmektedir. Hastalık 8 ay ile 2 yıl içerisinde iyice ilerleyerek tedavi edilmediği taktirde kalıcı omuz donukluğuna ve kol hareketlerini yapamamaya kadar götürebilmektedir.
Ameliyat ile tedavi edildiğinde ameliyat sonrasında yapışık olan omuz eklemleri açılmakta ve kol hareketi sağlanmaktadır. Ameliyat sonrasında da donuk omuz egzersizleri ile kol ve omuz hareketleri 4-6 hafta kadar yapılmakta ve tedavi bu şekilde devam etmektedir.
Fizik tedavi ve ilaç tedavisi ile tedavilerde hastalığın şiddeti, ilerleme hızı hangi evrede olduğuna göre donuk omuz hastalığının ne zaman geçeceği değişmektedir. Hastalığın başında yakalanmış bir donuk omuz vakası çok kısa sürede fizik tedavi egzersizleri yardımı ile tedavi edilmektedir. Hastalık 2. evrede yani ilerleme göstermiş iken yakalanan vakalarda iyileşme süreci 2 yılı bulabilmektedir. Burada yapılan fizik tedavi egzersizlerinin devamlılığı iyileşme sürecini hızlandırmak için çok önemlidir. Bitkisel yağlar ile devamlı yapılan masajlar ve doktorunuzun size önerdiği ilaç tedavilerinin düzenli kullanımı hastalığı yenmekte en önemli etkendir. Donuk omuz hareketsizlikten kaynaklı bir hastalıktır ve ne kadar egzersiz yapılır ise bu hastalığı yenmekte o kadar fayda sağlanacaktır. Mutlaka hastada iki defa paça çorbası içilmeli ve yağlar ile mutlaka masaj yapılmalıdır. Kendinize ne kadar bakarsanız hastalıktan iyileşme süreci o kadar kısa olur. Hiç bir hastalık kendi kendine iyileşmez.
Donuk Omuz Ağrısı Nasıl Geçer

Donuk Omuz Ağrısı Nasıl Geçer

Donuk omuz hastalığı, omuz ağrıları ile başlayan bir hastalıktır. Hasta  çok kısa sürede omuzunu kıpırdatamayacak hale gelmektedir. Günlük işlerini yapamayan hastalar giyinemez, soyunamaz, uzanıp bir yerden bir şey alamaz, saçını tarayamaz ve bunun gibi günlük kolla olan işlerini yapamazlar. Neredeyse kollarını kullanamadıkları için başkasına bağımlı hale gelirler. Başlarda ağrılar omuz bölgesinde incinme var gibi başlamaktadır. Ağrı her geçen gün şiddetini çoğaltarak ilerler ve çok kısa sürede omuz eklemini iş göremez hale getirir. Ağrılar gerekli olan tedavi ile ancak geçerler. Bu hastalık tedavi edilmeden ağrılardan kurtulma şansınız yoktur.  Bu hastalığın tedavisi ilaç ve egzersiz yaparak omuz bölgesini açmaya ve buradaki kasları gevşetmeye çalışarak yapılmaktadır. Son çare ameliyat olsa da ameliyat sonrasında da hastanın egzersiz yapması ve omuzu açmaya çalışması gereklidir. Ağrı kesici ve kas gevşetici ilaç ve kremler de hastanın ağrılarından kurtulması için önemlidir. Bunun yanında donuk omuz bitkisel tedavi hastalığın geçmesinde çok önemli rol oynamaktadır. Antiseptik bitkisel yağlar ile omuz bölgesine yapılan masaj son derece faydalıdır. Ağrı kesici yağlar ile yapılan masajda ağrılar giderilir ve iltihabı da kuruttuğu için hastalığın geçmesinde çok etkilidir. Donuk omuz nedir, belirtileri ve tedavisi ile ilgili makalemizde, hastalığın belirtileri, kimlerde neden olduğu, tedavisi ve yapılması gereken egzersizleri ayrıntıları ile bulabilirsiniz.

Hiç yorum yok