Kaktüs Meyvesi Faydaları | kadinvsaglik.com

Kaktüs Meyvesi Faydaları

Kaktüs İnciri Faydaları

Dikenli İncir Nedir

Kaktüs inciri yada dikenli incir isimleri ile bilinmekte olan meyve, Frenk İnciri, Hint inciri, Mısır inciri, Babutsa, Dikenli incir, Kilis inciri, Pabuç inciri, Kürek yemişi, Kaynana dili  gibi bir çok isimle anılmaktadır.  Dikenli incir genelde Akdeniz ve Ege bölgesinde yetişen sıcağı seven bir bitki türüdür. Yol kenarlarında yetişen frenk inciri bölge halkı tarafından toplanarak satılır ve bölgenin halkına geçim sağlamaktadır. Kaktüs ağacında yetişen ve kaktüs meyvesi olan bu meyve çeşidi çok büyük bir şifa kaynağıdır. Çok bulunmayan bu meyve bir çok derdin ilacıdır. Adana ilimizde Cennet meyvesi adı ile bilinen meyve C vitamini açısından çok zengin ve içeriğindeki vitamin ve mineraller ile çok faydalıdır. Sarı, tutuncu ve kırmızı renklerde olan bu meyve Adana, Antalya ve Mersin illerimizde çok sayıda yetişmektedir. Üzerinde dikenleri olan ve elle değildiğinde ele batan dikenleri yüzünden toplaması zor olan bir meyvedir. Hasadı zor olan bu meyve kurak ve sıcak yeri sever ve kaktüs çeşidi olduğundan susuzluğa dayanıklıdır. Kaktüs meyvesi olan bu meyvenin faydaları o kadar çoktur ve eşsizdir ki ona 'Cennet Meyvesi' denilmektedir. Doğada yetişen bu meyve içinde hiç bir hormon takviyesi yoktur. Bu yüzdende yüzde yüz doğaldır ve tamamen organik kalabilmeyi başaran nadide bitkilerdendir. Protein, potasyum, kalsiyum, A vitamini, C vitamini açısından çok zengindir. Kaktüs meyvesi faydalarından yararlanılabilmek için reçel yapılarak da saklanmaktadır.

 
Dikenli İncirin Faydaları

Dikenli İncirin Faydaları

Dikenli İncirin Cilde Faydaları
Dikenli incirin faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Bilinen ve bilinmeyen bir çok derdin dermanı olan incir özellikle günümüzde bazı kozmetik ürünleri içerisinde kullanılmaktadır. Kırışık giderici ve hücre yenileyici özelliği olduğu bilinen bu meyve ile yapılan kırışık kremleri çok etkilidir. Eski çağlardan bu yana meyvesi soyulur ve suyu ile yüz silinir ise yüzdeki lekelenmeler giderilir. Sivilce oluşumları giderilir ve özellikle kırışıklıkların giderilmesinde çok etkilidir. Yara tedavisinde de kullanılan Frenk inciri çok etkili bir yara iyileştiricidir. Yanık yaralarında ve iltihaplı her yaranın tedavisinde kullanılan dikenli incir cildi yeniler ve cilde güzellik ve parlaklık verir. Kabukları soyulduğunda o kabukların içi ile yüz silindiğinde hamilelikten kalma lekeler bile giderilmektedir. Çok etkili bir cilt bakımı yapan bu meyve özellikle kırışık önleyici ve cilt yenileyici olduğu için kozmetik alanında çok kullanılır.
Hint İnciri Kanser Tedavisinde Kullanılır
Kaktüs inciri bağışıklık sistemini kuvvetlendiren ve özellikle kanser hastalarının kemoterapi aldığı dönemde çok yemesi gereken bir ilaç niteliğindedir. Kanser hastalığının ilerlememesini sağlayan bu meyve düzenli şekilde yenir ise kanser oluşumuna neden olan hücrelerin çoğalmasını engellemektedir. Kanser evrelerinde tedavi amaçlı verilen bu meyvenin şifası çok fazladır.
Kaktüs İnciri Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirir
Bol C vitamini içeren bu meyve bağışıklık sistemini kuvvetlendiren ve içeriğindeki vitamin ve mineraller ile eşsiz şifalara sahiptir. Hastalıklarla mücadelede yardımcı olan dikenli incirin faydaları o kadar çoktur ki ona 'Cennet Meyvesi' denilmektedir.
Şekeri Düşürmekte Çok Etkilidir
Kaktüs inciri şeker hastalıklarında çok faydalıdır. Şekeri düşürdüğü bilinen bu meyve şeker hastalığı tedavisinde çok etkilidir.
Dikenli İncir İle Zayıflarsınız
Kaktüs incirinin faydaları arasında çok hızlı kilo verdirmekte vardır. Yendiğinde insana tokluk hissi veren meyve sayesinde çok hızlı kilo verirsiniz. Çok etkili bir yağ yakıcı olan hint inciri vücut yağlarını hızla yakar ve hızlı kilo vermenizi sağlar. Bağırsakların çalışmasını hızlandıran meyve aynı zamanda da metabolizmayı hızlandırarak çok hızlı kilo vermenizi sağlamaktadır.
Kolesterolü Düşürmekte Etkilidir
Çok hızlı yağ yakma özelliği olduğundan kandaki yağı da yakar ve özellikle kolesterolü düşürür. Kanı temizleme görevi özelliği olan  kaktüs inciri etkili bir damar onarıcıdır. Karaciğerleri temizler ve özellikle karaciğerin dostudur. Karaciğer yağlanmasını da etkili bir şekilde yok eder.
Kanı Temizler Damarları Onarır
Kanı temizler ve damarları onardığı için özellikle kalp hastaları için çok etkili bir ilaçtır. Ciddi bir şekilde kan temizliği yapan meyve sayesinde tüm damar içi oluşumları da temizlenmiş olur. Damar tıkanıklıkları tedavi edilir ve damar duvarlarındaki tahribatlar tedavi edilir.
Kemik Erimesini Önler
İçerisinde çok fazla miktarda kalsiyum olan  dikenli incir sayesinde kemik erimesi önlenmiş olur. Özellikle çocukların ve kemik erimesi şikayeti olan yaşlıların bu meyvenin şifasından faydalanmaları gereklidir. Dikenli incir aynı zamanda dişleri de güçlendiren çok faydalı bir meyvedir.
Dikenli İncir Bağırsakları Çalıştırır
Bağırsakların çalışmasını sağlayan bu meyve sayesinde kabızlık şikayetinden de kurtulursunuz. Metabolizmayı hızlandıran meyve bağırsaklar için çok faydalıdır. Bağırsak içerisindeki her türlü yara tedavisi için etkili bir ilaçtır. Sadece bağırsak değil mide için de çok etkili bir ilaçtır.
Kaktüs İnciri Mide Ülserini Tedavi Eder
Mide sorunları için çok faydalı olan meyve aç karna sabah akşam yendiğinde mide ülserini tedavi eder ve sindirim sistemindeki tüm iltihaplı yara  oluşumları için çok etkilidir. Özellikle bağırsak ve mide kanseri tedavisinde kullanılır.
İltihaplı Tüm Hastalıkları Tedavi Eder
İltihap kurutucu etkisi olan mısır inciri tüm iltihaplı yara ve hastalıkları tedavi eder. Özellikle romatizma tedavisinde çok etkili bir tedavi edicidir. Romatizma özellikle de iltihaplı romatizmada kullanılan dikenli incir çok etkili bir ilaçtır.

 

Dikenli İncir Nasıl Yenir 

Dikenli incir meyvesi üzerinde dikenleri bulunduğu için ele batarak canınızı yakabilir. Bu yüzden meyveyi su içerisine atarız ve bekletiriz. Elimize eldiven takarak kabuklarını soyarak yeriz. Kabukları cilt için çok faydalı olan meyve isteniz ise suyu sıkılarak da içilebilmektedir. Meyvenin içerisinde çekirdekleri olduğu çin bu çekirdekleri ayıklamadan yutmanız çok faydalıdır. Çekirdekler küçüktür ve çiğnendiğinde bile ezilebilen şifasının çok olduğu bilinen çekirdeklerdir. Bu yüzden çiğnenerek yutulmalıdır. Kaktüs inciri çok lezzetli ve tatlı bir meyve türüdür. Mısır inciri de denen bu meyve çeşidinin kabukları çok incedir ve hemen soyulur.

 

Dikenli İncir Nasıl Yetiştirilir

Dikenli incir bir kaktüs çeşididir ve dalları yassı ve tombuldur. Dalından kırılarak toprağa yarıya kadar sokulur ve kök salması beklenir. Dallarından yetişen bitki uzun sürede büyür ve yemiş vermeye başlar. Sıcak ve kurak iklimi seven bitki bağ, bahçe gibi her yerde yetişebilir.

1 yorum:

  1. Ne nimetler var.ben hiç duymamışsın.cok büyük faydaları varmış.

    YanıtlaSil