Gebelikte Yerleşme Kanaması Kaçıncı Haftada Olur | kadinvsaglik.com
kürtaj

Gebelikte Yerleşme Kanaması Kaçıncı Haftada Olur

Gebelikte Yerleşme Kanaması Kaçıncı Haftada Olur

Hamilelikte Yerleşme Kanaması 

Halk arasında üstüne görme de denilen yerleşme kanaması bazı hamileliklerde çok rastlanan bir durumdur. Hamilelikte yerleşme kanaması yaşayan bir çok kadın bu üstüne görme kanamasının ne anlama geldiğini anlamayarak telaşlanır ve acaba bebeğime bir şey mi oluyor diye meraklanmaktadır.


Bazen de gebelikte yerleşme kanaması geçiren kadın adet olduğu düşüncesi ile hamileliğinin farkına varmayabilir. Gerçi bu kanama adet kanaması gibi şiddetli olmasa da her kadında kanamanın olma şiddeti de farklıdır. Bazı kadınlarda hamilelikte yerleşme kanaması hiç anlaşılmadan gelişir iken bazı gebelerde yerleşme kanaması daha fazla olabilmektedir. Üstüne görme dediğimiz yerleşme kanaması nasıl gerçekleşir? Gebelikte yerleşme kanaması Kaçıncı Haftada olur? Hamilelikte yerleşme kanaması kaç gün sürer? Adet kanaması ile yerleşme kanaması arasındaki fark nedir?
Yerleşme kanaması bebeğin rahim içine tutunma çabaları ile rahim duvarına verdiği tahribatla oluşur da denebilmektedir. Döllenen yumurta rahim içerisinde yerleşirken duvara tutunma çabaları ile oradaki kılcal damarlarda tahribat yapar ve bu kanamaya yerleşme kanaması denmektedir. Her kadında yerleşme kanaması faklı miktarlarda olur. Genelde gebelikte yerleşme kanaması gerçekleşen kadınlar bu kanamayı adet kanaması ile karıştırdıkları için çok az adet oldum düşüncesi içerisine girer ve sökülemediklerini sanırlar. Bazı kadınlar sökülemedim düşüncesi ile adet söktürücü ilaçlar, bitkiler ve çaylar kullanırlar ve gebeliklerini riske atarlar. Bu tür ilaç ve adet söktürücü bitkiler rahim içinde kasılmalar gerçekleştirdiğinden gebelik düşük ile sonuçlanır ve anne adayı bunun hiç farkına varmayabilir. Gebelik tedavisi olan bir çok kadın üstüne görme yaşadığında hayal kırıklığına uğrar ve bu kanamayı adet kanaması zannettiği için başarısız bir sonuçla karşılaştığını sanabilmektedir.  Adet kanaması ile yerleşme kanaması arasındaki farkı bilir isek doğru tespitler yapabiliriz.
 

Gebelikte Yerleşme Kanaması Kaçıncı Haftada Olur

Kadınlarda birleşme sonucu yumurta döllenir ve bu döllenme sonucunda yumurta gelişip büyüyebilmek için rahim içerisine iner. Döllenen yumurta rahim içerisine indiğinde gelişebilmek ve burada tutunabilmek için rahim duvarını zorlamaya ve buraya tutunmaya çalışır. Yumurta çapma ve itme hareketleri ile burada kendine tutunacağı yeri hazırlar. Bu hareketler ile tutunurken rahim duvarında tahribatlar yapar ve buradaki kılcal damarlarda kanamalar yaratır. İşte bu kanamalara üstüne görme, hamilelikte yerleşme kanaması denmektedir. Yerleşme kanamasının işleyişi bu şekilde olup tıbbi adı implantasyon kanaması olarak bilinir. Gebelikte yerleşme kanaması yumurtanın döllenmesinden sonra 12 veya 13. gün sonrasında gerçekleşmektedir. Yumurtanın döllenmesinin son adet tarihinden sonraki ikinci haftada olduğu düşünüldüğünde yumurtanın rahim içerisine gelmesi ve üzerine gecen sürede eklendiğinde gebelikte yerleşme kanaması son adet gününden ortalama 4 hafta sonrası gerçekleşmektedir. Adet kanaması ile yerleşme kanamasının karıştırılmasının nedeni de yerleşme kanamasının zamanıdır. Kadınlar yaklaşık adet döneminde gerçekleşen bu kanamayı çoğu zaman adet kanaması zanneder ve hamile olduğunun farkına varmazlar. Bir çok kadın bu kanamayı olduğu için hamileliği ile ilgili şüpheye düşer ve hamileliğine inanmayabilir. Üstüne görme yaşayan kadınların çoğu bu kanamayı adet kanaması zannetse de kesinlikle hamile kalındıktan sonra bir kadında adet kanaması olması mümkün değildir. Hamileliğin başlaması ile birlikte kadınlarda HCG hormonu üremeye başlar ve kadında yumurtlama durur ve böylelikle adet kanamasının olması mümkün olmaz.


Hamilelikte Yerleşme Kanaması Kaç Gün Sürer

Her kadında yerleşme kanaması farklılıklar göstermekte ve yerleşme kanaması bazı kadınlarda hiç hissedilmemektedir. Bazı kadınlarda ise bu kanama tam da adet zamanına denk geldiği için adet kanaması zannedilmektedir. Hamilelikte yerleşme kanamasını % 35 kadar gebe anne gözle görülecek ölçüde yaşamaktadır. Hamilelikte yerleşme kanaması bazı anne adaylarında 3-4 saat sürebilir iken bazı gebelerde yerleşme kanaması 2 gün sürmektedir. Genelde lekelenme şeklinde hafif bir kanama şeklinde olmakta olan yerleşme kanaması her kadında farklı miktarda oluşmaktadır. Adet kanaması kadar şiddetli olmayan bu kanama ile karşılaşan kadınlar genelde sökülemediklerini düşündükleri için adet söktürücü ilaçlar ve adet söktürmekte etkili bitki ve çayları içtiklerinden rahimde kasılmalar gerçekleşmekte ve bebek rahim duvarına tutunamadığı için düşükler gerçekleşmektedir. Bir çok kadın düşük yaptığının da bu şekilde farkına varmamaktadır. Böyle bir durumla karşılaşmamak için hamilelik riski taşıyan her kadının bu tür ilaçları hamilelikten emin olmadığı süre içerisinde kullanmamalıdır. Bu tür adet söktürücü ilaçlar ve çaylar gebelik riski taşıyan her kadın için tehlikelidir. Adet söktürücü ilaçlar hormon içerdiği için gebeliği sonlandırmasa da bebeğe ciddi anlamda zarar vermektedir. Adet Söktürücü İlaç Düşüğe Neden Olurmu adlı makalemizde bu konuyu detayları ile anlattık. Düşük olmasa bile bebeğe ne derece zarar vermektedir mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

Yerleşme Kanaması Belirtileri

 • Açık pembe renktedir ve lekelenme şeklinde gerçekleşir.
 • Hamilelik belirtileri ile birlikte gerçekleşir. Mide bulantıları, kusma, baş dönmesi gibi hamilelik belirtileri ile birlikte olur.
 • Hormonları değişen kadında ruh hali değişiklikleri yaşanmaktadır.
 • Hamilelikte yerleşme kanaması geçiren kadında yarım ve şiddetli baş ağrıları gerçekleşebilir.
 • Göğüslerde şişme, hassasiyet ve ağrı hissi olur.
 • Gebelikte yerleşme kanaması ile birlikte kabızlık şikayetlerinde olabilmektedir.

Adet Kanaması İle Yerleşme Kanaması Arasındaki Fark 

 • Yerleşme kanamasında hafif bir huzursuzluk olur iken adet kanaması ağrılı olmaktadır. Yerleşme kanamasında ağrı olmaz.
 • Adet kanaması 3 ile 8 gün civarında sürer iken yerleşme kanaması en az 2 saat en çok ta 2 gün sürmektedir.
 • Adet kanaması kırmızı renkte ve bazen de parça şeklinde olur iken hamilelikte yerleşme kanaması pembe ve lekelenme şeklinde olur.
Hamilelik belirtileri ve yerleşme kanaması aynı zamanda başladığı için hamile olma ihtimalini bu şekilde anlamanız da mümkün olabilir. Her kadında hamilelik belirtileri farklı yaşandığından bu çok belirleyici bir ayrım olmasa da ikisinin de başlama tarihleri aynıdır. Gebelik tedavisi gören çoğu kadın bu kanamayı gördüğünde bunun adet kanaması olduğunu zannederek başarısız bir sonuç aldığını düşünse de hayal kırıklığı yaşamadan önce bundan emin olmak için test yaptırmalıdır. Eğer hamilelik şüpheleriniz var ise ve üstüne görme yaşadı iseniz gebelik testini lekelenme bitiminde yaptırabilirsiniz. Gebelik testini üstüne görme yani lekelenmelerin bitiminde yaptırdığınız da doğru bir sonuç alabilirsiniz. Genelde evde yapılan gebelik testleri hamileliği % 95 oranında doğru tahmin etmektedir. Kan testleri ise gebeliği %99.8 oranında doğru tahmin etme gücüne sahiptirler. Sitemize destek olmak için yorum yapabilirsiniz.

2 yorum:

 1. Ben bu ay adet olmasin sadece bir kaç damla lekeledim.bu ara çok halsizim acaba hamilemiyim.cok da heveslenmem istemiyorum kaç yıldır deniyoruz olmuyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ayşe hanım inşallah hamilesinizdir. Fakat test yaptırmadan bunu anlayabilmemiz mümkün değil. Durumunuz bana da gebelik belirtileri gibi geldi. Lekelenme belkide üstüne görme dediğimiz yerleşme kanaması olabilir. Halsizlikte hamilelik belirtilerindendir. Lütfen test yaptırın. İnsallah hayırlı haberlerinizi alırız.

   Sil