Emziren Anne Ertesi Gün Hapı Kullanabilir Mi? - kadinvsaglik.com

Emziren Anne Ertesi Gün Hapı Kullanabilir Mi?


Emzirirken Ertesi Gün Hapı Kullanırlı Mı?

Emzirirken Ertesi Gün Hapı Kullanırlı Mı?

Emziren anne ertesi gün hapı kullanabilir mi gibi bir çok soru sorulmaktadır. Ertesi gün haplarının içeriğini bilmeyen bir çok kadın bunun basit ilaçlar olduğunu zannetmekte ve bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanmaktadır. Ertesi gün hapları hakkında kısa bir açıklama yaptıktan sonra emzirirken ertesi gün hapı kullanılır mı sorunun cevabını da çok net anlamış oluruz. Emzirme döneminde ertesi gün hapı kullanımı ne şartlarda olmalıdır?

Emziren Anne Ertesi Gün Hapı Kullanabilir Mi?

Ertesi gün hapları korunmasız ilişki sonrasında hamile kalmayı önlemek amaçlı içilen acil durum ilaçlarıdır. Bu ilaçlar gebeliği büyük oranda engellerler. Ama ilacı ilişki sonrasında ilk 72 saat içerisinde içmek çok önemlidir. Bu ilaçlar ilişki sonrasında ne kadar erken içilir ise o kadar çok etki eder. Ertesi gün hapları var olan bir gebeliği yok etmez. İlişki sonrasında yumurtanın döllenmesini engeller. Eğer ilaç içilene kadar bir döllenme gerçekleşmiş ise o yumurtanın rahim duvarına tutunmasını engelleyerek hamile kalmayı ortadan kaldırır. Özellikle evli olmayan kişiler tarafından çok tercih edilen bu yöntem gebeliği % 100 engellemese de % 98 oranında engeller. Bu ilaç çok zaruri durumlarda içilmesi gereken bir ilaç olup tecavüz, prezervatif yırtılması, ani gelişen korunmasız ilişki sonrasında içilir. Yani devamlı kullanılacak bir doğum kontrol yöntemi değildir. Bu ilaçlar çok yoğun hormon içermektedir. Bu hormon sayesinde yumurtanın döllenmesi engellenerek gebeliğin önüne geçilir. Bu ilaçlarda yoğun hormon bulunduğu için içildikten sonra 3 gün içerisinde mide bulantısı, şiddetli baş ağrıları, kusma, tansiyon sorunları, ara kanama, lekelenme, halsizlik gibi yan etkiler göstermesi çok normaldir.
Bir ayda bir defadan fazla bazı doktorlara göre de yılda 3-4 defadan fazla içilmesi kadınlarda hormon dengesini bozacağı için zararlıdır. İçerisinde pregesteron hormonu ve bazılarında okstrojen hormonu ile birlikte pregesteron hormonu bulunur. İçeriğinde sadece pregesteron hormonu içerenlerin çok daha az yan etkileri vardır. Bu ilaçlar adet döneminde de içilebilir. Ayrıca içildikten sonra adet döngüsünü bir müddet bozabilir. Tek kullanımlık haplardır ve bir kullanım bile bu yan etkileri yapmaktadır.
Emziren Anne Ertesi Gün Hapı Kullanabilir Mi?

Emzirme Döneminde Ertesi Gün Hapı Kullanımı

Kesinlikle emzirirken ertesi gün hapı kullanılmamalıdır. İçerisindeki yoğun hormon süt ile bebeğe geçeceğinden bebeğe süt yolu ile yoğun hormon verilmiş olur. Bu kadınlık hormonudur ve bebeğin bu hormonu alması bebek için son derece sakıncalıdır. Emzirirken ertesi gün hapı kullanılmaz.  Bu ilaçlar her şekilde bebeğe geçmektedir. Hamile olduğunu bilmeden içilen ertesi gün ilaçları bebeğe ciddi zarar vermektedir. Hamile olan kişilerin ertesi gün hapını içmeleri halinde bebek düşmez. Yoğun hormon bulunan ilaç yüzünden bebekte zeka ve beden özrüne neden olabilir.
Emzirirken korunmasız bir ilişki yaşanmış ve anne yeniden hamile kalmaktan korkuyor ise bunu doktoru ile hemen konuşmalıdır. İlacın korunmasız ilişki sonrasında ilk 72 saat içerisinde içildiği unutulmamalıdır. Çok zorunlu halde kullanılması gerekiyor ise ilaç içilmeden anne sütü sağılır ve ilaç içildikten sonra verilmek üzere dolaba konur. Sonrasında ilaç içildikten sonra en az 7 gün bebek kesinlikle emzirilemez. Bu süre aslında daha da uzatılmalıdır. İlac içilip bebeğe süt verilmediği dönemde devamlı süt sağılarak dökülmelidir. İlacın kanda ve vücutta etkisinin geçmesi bir haftayı bulur ama mümkün olduğunca ilacın etkisinin geçmesi beklenmelidir. Hatta ilacın etkisinin geçip geçmediği doktorunuz tarafından onaylanmadan ve gerekli testler yapılmadan bebek emzirilmemelidir. İlacın etkisi geçtikten sonra ancak bebek emzirilebilir.
Emzirme Döneminde Ertesi Gün Hapı Kullanımı
Emzirme döneminde ertesi gün hapı kullanımı gerçekleşmiş ise bu süre zarfında bebeğe mama verilmeli ve o şekilde beslenmelidir. Kesinlikle ilaç içildikten sonra bu süre geçmeden ne olursa olsun bebek emzirilemez. İçeriğindeki hormonlar bebek için son derece zararlıdır. Bebekte cinsiyet karmaşası ve bir çok sağlık sorununa neden olur. Bu dönemde hazır mamalar yada pirinç unu biberon maması yapılarak bebeğe verilebilir.
Ella ertesi gün hapı nasıl kullanılır yazdığımız makalemiz size çok daha ayrıntılı bilgi verecektir. Ella hakkındaki merak ettiğiniz her şeyi bu makalemizde bulabilirsiniz.
Pirinç unu biberon maması nasıl yapılır?  Çocuğunuz için yapabileceğiniz pirinç unu mamasının yapımı ve faydalarını bulunmaktadır.

Hiç yorum yok