Kürtajdan Ne Kadar Sonra İlişkiye Girilir - kadinvsaglik.com

Kürtajdan Ne Kadar Sonra İlişkiye Girilir

Kürtajdan Ne Kadar Sonra İlişkiye Girilir

Kürtajdan Sonra Ne Zaman İlişkiye Girilir

İstenmeyen gebeliğin sonlandırılması yani kürtajdan ne kadar sonra ilişkiye girilir. Kadınlar kürtaj yaptırdıktan sonra kendilerini çok iyi korumak zorundadır. Kürtaj işlemi rahime çok zarar veren bir işlem olup kadınların enfeksiyon kapmamaları için uzman doktorlar tarafından belirli bir süre bir çok şey yasaklanır. Bunlardan biri de eşlerin ilişkiye girmesidir. Kürtajdan sonra ne zaman ilişkiye girilir, kürtajdan kaç gün sonra ilişkiye girilir sorusu da bu noktada çok sorulur.
Kürtaj işlemi istenmeyen gebeliğin sonlandırılması işlemine denir. Rahim içerisindeki bebek alınarak gebelik sonlandırılır. Ülkemiz yasalarınca bebek 10 haftadan küçük olmak zorundadır. Bu süreden fazla olan gebeliklerde ise yasal olarak kürtaj işleminin yapılması yasaktır.
Kürtaj işlemi günümüz şartlarında vakum yöntemi ile yapılır. Bu şekilde yapılan işlem çok daha güvenli ve pratiktir. 15 dakika gibi çok kısa sürede tamamlanan kürtaj işlemini deneyimli ve uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Unutulmamalıdır ki kürtaj rahime büyük zarar verebilir. Rahim içi yapışıklığı bir çok kadında kürtaj sonrasında oluşmaktadır. İlerde gebe kalmayı da engelleyen bu durum için yazdığımız rahim yapışıklığı varken hamile kalınır mı anlatılan makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. Neler yaşanır, rahim yapışıklığının tedavisi nasıl yapılır?
Kürtaj işleminden bir hafta kadar sonra doktorunuz sizi muayeneye çağıracaktır. İlk hafta çok az şekilde kanama yada adet kanaması gibi bir kanamanın olması normaldir. Eğer ilk bir hafta içerisinde pıhtı şeklinde ve şiddetli kanama, kötü kokulu akıntı ve şiddetli ağrı şikayetleriniz olursa mutlaka kontrol randevunuzu beklemeden doktorunuza başvurmanız gereklidir. Kontrol randevusunda iyileşme süreciniz değerlendirilir. Her kadının iyileşme süreci birbiri ile farklıdır ve iyileşme süreci tamamlanmadan kürtajdan sonra ilişkiye girmek yasaktır. Genelde iyileşme süreci kişiden kişiye değişse de tahmini 1 ay kadardır.

Kürtajdan Sonra İlk Adet Kanaması

Kürtaj işlemi sonrası ilk adet kanamasının 45 gün sonra gelmesi beklenir. Hormon dengesinin eski haline dönmesi kürtaj işleminden sonra 15 günü yani iki haftayı bulur. Adet kanaması 45 gün sonra olmamışsa mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Bazı kadınlarda 60 güne kadar uzama göstermektedir. Bir çok faktör adet kanamasının gelmemesinde etkendir.
Kürtaj işlemi sonrasında şiddetli ağrılar yaşanmaktadır. Kramp şeklinde giren ağrılar ile baş edebilmek için doktorunuzun önerdiği ölçülerde ağrı kesici içilebilir. Kürtaj uzman kişiler tarafından yapılmış ise yeniden hamile kalmanızda bir mani yoktur.
Kürtajdan Sonra Ne Zaman İlişkiye Girilir

Kürtajdan Ne Kadar Sonra İlişkiye Girilir

Kürtajdan ne kadar sonra ilişkiye girilir sorusunun cevabı iyileşme süresinin beklenmesidir. Neden iyileşme süreci beklenir? Kadın rahmi tamamen açık ve enfeksiyon kapmaya müsaittir. İyileşme süreci tamamlanmadan ilişkiye girmek enfeksiyon riskini arttıracaktır. Rahim ağzı kürtaj sonrasında açıktır ve ilişkiye girmek iyileşme sürecine zarar verecektir. Prezervatifle bile girilen ilişki için de aynı şey söz konusudur.
Kürtaj sonrası kanama olması çok normal sayılır ve kanama kürtaj işleminden bir hafta sonra da hala devam ediyor ise doktora haber verilmelidir. İyileşme süreci bitiminden sonra ilişkiye girilmesinde her hangi bir sakınca yoktur. Unutulmamalıdır ki yeniden gebe kalmak istenmiyor ise mutlaka doğum kontrol yöntemlerinden biri uygulanmalıdır.
Kürtajdan 10 gün sonra ilişkiye girilebilir diye bir çok yerde yazılmaktadır. 10 gün çok kısa bir dönemdir ve rahim 10 gün içerisinde iyileşme göstermemektedir. Her kadının iyileşme süreci birbirinden farklıdır ve ilk kontrol yani bir hafta bitiminde doktorunuza gittiğinizde gerekli muayene sonrası, durumunuzu inceleyerek zaten o size bu sürecin ne kadar olduğunu söyleyecektir.
Kürtaj sonrası çocuk isteniyor ise ilerde bir çocuk sahibi olmak istiyorsanız size önerilen ilişkiye girme yasağına uymak zorundasınız. Çocuk istemeseniz bile rahim içinin kendini yenilemesini ve iyileşmesini beklemek zorundasınız. Bunu doğum gibi düşünün ve nasıl doğum sonrası lohusalığın geçmesi yani 40 günlük lohusalık süresinin bitimi beklenir ise kürtaj sonrasında da rahimin iyileşmesini ve kendini toplamasını beklemeniz gereklidir.
Yapılan operasyondan iki hafta sonra yumurtlama yeniden gerçekleşir. Bu süreçten sonra hamile olma riskiniz başlamış demektir. Bu süreç içerisinde yasaklara uymayıp ilişkiye girerseniz mutlaka korunmalısınız. Kürtaj sonrasında ilişkiye girmek iyileşme sürecinin bitmesini beklemeden olur ise sağlığınız açısından bir çok sorun yaşamanıza sebep olur. Bu süreçte sadece ilişki yasak değildir. Bunun yanında havuza, denize gitmekte yasaktır. İyileşme sürecinde bir çok şeye dikkat etmelisiniz.
Kürtajdan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kürtajdan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Doktorunuzun verdiği ilaçların düzenli ve tam saatinde alınmasına dikkat etmelisiniz. Ağrınız olduğunda size önerilen ağrı kesiciyi doktorunuzun verdiği ölçülerin dışına çıkmadan alabilirsiniz.
 • Kürtaj yapılan hasta hastaneden aynı gün taburcu edilir. Yemek yeme konusunda ise bir yasak yoktur. Sulu gıdalarla beslenilmesi gereklidir. Kabız olmamaya dikkat edilmesi bu yönden çok önemlidir.
 • Banyo yapılırken ayakta duş alınmalıdır. Vajinaya su kaçırmamaya çok dikkat edilmelidir. Enfeksiyon riskini artıracağı için oturmadan duş almak önemlidir. Sabun, duş jeli gibi kimyasalları vajinadan uzak tutmak gereklidir.
 • Tuvalet temizliğine çok dikkat etmek, hijyen kurallarına uymak çok önemlidir.
 • Pamuklu iç çamaşırı giymelisiniz. Mutlaka iç çamaşırlarınızı ütüleyerek giyin.
 • Petinizi çok sık değiştirmelisiniz. Bir petin en çok kalacağı süre 4 saattir.
 • Enfeksiyon riskine karşılık tampon gibi malzemeler kullanmamalısınız.
 • Havuz, sahuna, hamam ve deniz gibi enfeksiyon kapabileceğiniz ortamlardan uzak kalmalısınız.
 • Kürtaj işleminden sonra rahim içi yapışıklık, enfeksiyon, delinme tarzında komplikasyonlar gelişebilir. Bu tür komplikasyonlar ilerde kısırlığa neden olacağından en azından enfeksiyon riskine karşı dikkat etmelisiniz.
 • Üşütmemeye özen göstermeli, özellikle ayaklarınızı üşütmemek için çorap giymelisiniz.
 • Kürtaj sonrasındaki bir hafta kanama adet kanaması şeklinde olabilir. Bu kanama pıhtı şekline yada parça şeklinde olur ise mutlaka doktorunuza baş vurmalısınız. 
 • Akıntı kötü kokulu bir şekilde gelir ise enfeksiyonun işaretidir. Hemen hekiminize danışmalısınız.
 • Adet kanamasının 45 gün sonra gelmesi beklenir. Bazı kadınlarda bu süre daha kısa yada daha uzun olabilir. Her konuda doktorunuza danışmaktan utanmayın ve soru sormaktan çekinmeyin.
 • Kürtajdan sonra iyileşme süreci bitene kadar, doktorunuz onay verene kadar ilişkiye girilmemesi gereklidir.


Hemen Doktorunuzu Aramanız Gereken Durumlar

 • Pıhtılı, parçalı kanama,
 • Kötü kokulu akıntı,
 • Yüksek ateş,
 • Şiddetli ağrı,
 • 45 gün sonrasında adet kanamanız olmazsa,
 • İlk hafta sonrasında hala adet kanamanız şeklindeki lekelenme devam ederse,
 • İlk hafta bitiminde hiç bir aksilik olmasa da mutlaka kontrole gitmelisiniz. Mutlaka bir haftalık iyileşme süresi sonrasında kürtajdan ne kadar sonra ilişkiye girilir sorabilirsiniz.
Kürtaj sonrasında doktorunuzun dediklerini harfiyen uygulamalısınız. İlerde çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar özellikle enfeksiyona karşı çok dikkat etmelidir.
Spiral takıldıktan sonra ilişki kaç gün yasak? Makalemiz ilginizi çekebilir.

Hiç yorum yok