Kız Bebek Yeleği Anlatımlı - kadinvsaglik.com

Kız Bebek Yeleği Anlatımlı

Kız Bebek Yeleği Anlatımlı

Kız Bebek Yeleği Anlatımlı

Kız bebek yeleklerinden biri olan yan tarafları haraşo örgü, üstlerde saç örgüsü ile süslenmiş olan bu yeleğin yapımında arttırma ve eksiltme olmadığı için çok kolaydır. Bu yeleğin yapımında önemli olan sayıları ve örneği tam olarak kurabilmektir. Sizin için tam olarak sayıları ile nasıl yapacağınızı anlatacağız. Saç örgüleri 3+3 ilmekten oluşuyor ve 3 adet tek taraflı saç örgüsü olmaktadır. Kenar kısımlarında 9 adet haraşo ile yapılmıştır. Öncelikle tek tarafın yapımını ve sayılarını size verelim.

 

Kız Bebek Yeleği Ön Tarafı

Ön kısım 40 adet ilmek atılarak başlanmıştır.
İki taraftan da düz örgü yaparak haraşo örüyoruz. Alt kısmı 5 diş haraşo olacak şekilde örüyoruz. 5 sıra haraşodan sonra yan taraftaki modeli verebilmek için kenarlardan 9 adet haraşo örüyoruz.İki kenarda da 9 haraşo yukarı kadar örülecek. Ortadaki kısmı yani 22 adet ilmeği düz örüyoruz. Düz örgüyü ön taraftan düz arka taraftan ters ilmek örerek yapıyoruz. Bu örgüyü bir sıra örüp cep kısmının altını yapıyoruz. Haraşoda ise hem arkada hem önde düz örüyoruz. Aslında örnek arka kısımda kuruluyor da diyebiliriz. Ön taraftan hep düz örgü yapılıyor. Bir sıra ördükten sonra cep şekli verilen örneğin yapımı için şu şekilde örneğimizi kuruyoruz.
Haraşo   9
Düz  2
Haraşo  18
Düz  2
Haraşo 9
Toplan 40  ilmek
Ön kısım toplam 40 ilmekten oluşmaktadır. Ortadaki kısım cep şekli verilebilmek için haraşo örülmektedir. Cep kısmına isterseniz bir kaç sıra haraşo ördükten sonra tam ortada bir kare boyu düz örerek de modellendirebilirsiniz. Sonradan bu küçük kareciğin içerisine fiyonk ile süsleme yapılacaktır. Cep şekli için 12 sıra bu şekilde örüyoruz ve bundan sonra orta kısmı sadece düz örgü ile tamamlıyoruz.
Cep kısmını ördüğümüz kadar düz kısmı da örüyoruz ve yukarıda saç örgüsü olan kısma geçiyoruz. Saç örgüsü kısmını da şu şekilde kuruyoruz.
Haraşo  9
Saç Örgüsü 3+3
Ters 2
Saç Örgüsü  3+3
Ters 2
Saç Örgüsü  3+3
Haraşo 9
Toplam :40                    
Saç örgüsünü 4 sırada bir yaparak ilerliyoruz. Burma işlemini ilk 3 ilmeği diğer 3 ilmeğin yanından örmeden geçirip iki adet 3 ilmeğin yerini değiştirerek yapıyoruz. Bu işlemi yaparken hep aynı tarafa ve hep aynı şekilde değiştirmeye özen gösterin ki saç örgünüz düzgün dursun. İlk 3 ilmeği örmeden atlıyoruz. Sonraki 3 ilmeği örüyoruz ve ilk 3 ilmeği diğerinin üzerinden geçirerek onu ördükten sonra örüyoruz. Saç örgüsü koyduğumuz yerden  bebeğimizin düğme iliğini de açmaya başlıyoruz. İlik açma işlemi kız bebeklerde Sağ taraftan olmaktadır. Sağ ön tarafta saç örgüsüne başladığınız yerden ilmek açın ve her beş sıra haraşoda bir ilik açarak yapıyoruz. İliği açmayı bilmeyenler için 4 ilmek örüp bir ilmek kesip sonra dört ilmek gene örüyorsunuz. Üst sırada ortada kesilen ilmeği tam kestiğiniz yerden şişe ip atarak arttırıyoruz. Üç ilik yaptıktan sonra küçük bir yaka keserek yeleğimizi 3 parmak daha örüp kesiyoruz.
Sol ön tarafta gene aynı şekilde örülüyor ama sol tarafta ilik açılmadan düz örülüyor.

 

Kız Bebeği Yeleği Arka Kısım

Arka kısmı 72 ilmek başlıyoruz. Ön kısımdaki gibi 5 sıra haraşo yaparak arka kısma başlıyoruz. 5 sıra haraşo sonrası iki kenardan da 9 ilmek haraşo, orta kısım düz olmak üzere arka kısmı saç örgüsü kısmına kadar örüyoruz. İsterseniz arkanın tamamını düz olarak da bitirebilirsiniz ama arkaya da saç örgüsü koymak isterseniz, Ön kısımdaki saç örgüsünün başlangıç boyuna geldiğinizde şu şekilde yapılıyor.
Haraşo  9
Saç Örgüsü 3+3
Ters 2
Saç Örgüsü 3+3
Ters 2
SAç Örgüsü 3+3
Haraşo    9
Toplam:72           
Orta kısımdaki saç örgüsü tam 7 tane oluyor. Bu şekilde örnek kuruluyor ve gene ön tarafın boyunda arka kısım da örülerek kesiliyor. Ön ve arka kısmı omuzlarını dikiyoruz ve yanları dikilerek değil tığ ile kenar yaparak birleştiriyoruz. Kol kısmının kenarından yan kenarı yapmaya başlıyoruz ve kol kısmını bitirdikten sonra alta doğru ön ve arka kısmı birleştirerek örüyoruz. Her iki kenarın da birleştirme işlemi bu şekilde yapılmaktadır. Önlerde gene aynı şekilde bir kenardan başlayıp diğer ön tarafta uç kısma kadar örülüyor. Renkli düğme dikerek örneğinizi renklendiriyorsunuz. Düğmenin renginden birer fiyonkla cep şekli verdiğimiz kısmı da süslüyoruz. Yeleğinizi büyütmek için ilmek sayınızı arttırarak örebilirsiniz.

Hiç yorum yok