Çıban Nasıl Geçer | kadinvsaglik.com

Çıban Nasıl Geçer

Çıban Nasıl Geçer

Çıban Neden Çıkar

Çıban bir tür bakterinin insana bulaşması ve cilt altına girerek kıl köklerine yerleşmesi ve oradaki yağ dokularından beslenerek büyüyüp çoğalmaları sonucu oluşur. Vücut o bakteriyle savaşabilmek için alyuvarları göreve göndererek orada bir mücadele verir. Hem bakterilerden hemde alyuvarlardan ölümler gerçekleşir ve bir kesecik oluşarak orada birikir. Bu keseciğin içi iltihap ve irinle dolar ve vücut bu oluşumu dışarı atmaya çalışır. Deri ince ise dışarı doğru itilen bu kesecik baş verir ve zamanla çıban patlar ve irin kendiliğinden boşalır. Eğer deri kalın ise kesecik içe doğru büyür ve büyüyerek geri doğru ilerler. Bazı çıbanlar o kadar büyür ki neredeyse fındık büyüklüğüne olaşır. Genelde koltuk altı, kalça, kasıklar, burun deliği, yüz gibi ince derili yerlerde kendini gösterir. Vücudun her yerinde çıkan çıbanlar iç organlarda da çıkarak kendini gösterir. Bazı çıbanlar çok tehlikelidir ve çok uzun sürede geçer. Çıban çeşitleri arasında kan çıbanı, şirpençe çıbanı, şark çıbanı vardır. Kan çıbanı en çok görülen çıban çeşididir. Şirpençe çıbanı ise bir çok kan çıbanının yan yana çoğalması ve büyümesi ile oluşan büyük ve bakıldığında tek bir çıbanmış gibi gözüken tehlikeli bir çıbandır. Şirpençe çıbanı asla sıkılmamalı ve ellenmemelidir. Şark çıbanı ise bu çıbanların en tehlikelisidir. Genelde çok sıcak ve kurak iklimlerde yaşayan insanlarda görülen bu çıban çok zor iyileşir ve eğer sıkılır ise ölümlere bile neden olur. Çıban aslında ölüme neden olmaz ama çıbanı sıkar ve oradaki iltihabı yan dokulara dağıtırsanız buradaki kılcal damarlar sayesinde kan dolaşımına karışır ve bu yüzden de bakteriler tüm vücuda dağılır. Sinir sistemini bile etkileyebilen bu durum şark çıbanında çok tehlikeli olabilir. Çıban evde nasıl tedavi edilir, çıbana ne iyi gelir bitkisel, gibi sorularınızdan önce bilmelisiniz ki çıban sıkmak iyi değildir ve uygulamalar çıbanda oluşan bakterileri öldürmeye yöneliktir ve çıbandaki irinin toplanarak çıbanın patlamasını sağlamak amaçlıdır. Çıbanla ilgili daha detaylı bildi verdiğimiz çıban neden çıkar adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

Çıban Nasıl Patlatılır

Çıban sıkmak ve patlatmak iyi değildir. Özellikle büyük çıbanlar mutlaka doktor kontrolünde tedavi edilmeleri gereklidir. Çıban oluşma esnasında sert olur ve çevresi kırmızı olur, çıban ağrı yapar ve şişerek zonklar. Daha olgunlaşmamış çıban asla patlatılmaz. Patlatmaya çalışırken çevre dokulara yayılır ve kılcal damarlar yolu ile mikrop tüm vücuda yayılır. Çıbanın geçmesinin tek yolu içerisindeki irinin toplanması ve bu irinin boşaltılmasıdır. Bu bazen cerrahi yöntemler ile gerçekleştirilir. Büyük olmayan, olgunlaşmış iltihap iyice uç vermiş ise bu çıban patlatmak gereklidir. Çıban patlatmak evde ancak bu şartlar altında olur. Bir steril iğneyi baş vermiş, olgunlaşmış çıbanın irinli kısmına sokarak delinir. Sonrasında kesinlikle sıkma işlemi yapılmaz. Yol bulan irin zaten kendiliğinden çıkar ve çıbanın içi kendi boşalır. Sizin yapmanız gereken çıbanın iltihabının bulunduğa keseciği delmek olmalıdır. İğneyi steril hale getirmek için alkol ile silmek ve iğneyi ateş üzerinde iyice kızdırmak gereklidir. Çok hassas noktalarda çıkan çıbanlara bu işlemi yapmanız doğru değildir. Burun deliği, kulak için, boyun, dudak kenarlarında çıkan çıbanlar hassas noktalardadır ve bu çıbanlar mutlaka doktor kontrolünde tedavi edilmelidir. Bu çıbanlar beyine yakındır ve sıkılır ise kılcal damarlar ile beyne gider ve beyin damarlarında tıkanma ve beyin hasarlarına sebep olur. Çıban diyip geçmeyin ve bu mikrobik durum çok dikkat edilerek tedavi edilmesi gereken mikroplu hastalık türüdür. Çıbana ne iyi gelir bitkisel tariflerle sizlere nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini vermeye çalışacağız. Çıban patladıktan 10-15 gün içerisinde içini iyice boşaltır ve iyileşmeye başlar. Kabuk bağlayınca kabuğa hiç değilmez ve kabuğu kaldırmaya asla çalışılmamalıdır. Size vereceğimiz çıban evde nasıl tedavi edilir formülleri ile çıbanın irininin toplanması ve çıbanın tedavisi sırasında temizliği ile bilgiler çok faydalıdır.

Çıban Evde Nasıl Tedavi Edilir?

Çıban Tedavisi Lokum

Çıban tedavisi lokum sarılarak yapılması çok eski dönemlerden beri yapılmış ve çok etkili bir yoldur. Öncelikle elimizi ve çıbanın üzerini güzelce silin ve dezenfekte edin. Aşağıda size antibakteriyel yağlardan bahsedeceğiz ve bu antibakteriyel yağlar ile eliniz ve çıbanın üzeri silinerek çevresindeki mikroplardan temizlenmesi lazımdır. Lokumu elinizde yumuşatın ve çıbana lokumu sararak üzerini güzelce kapatın. Çıbanı sarsmadan ve çıbana değmeden bu işlemi yapın. Çıban üzerine sarılan lokumu bir kaç saat sonra değiştirin ve ılık su ile üzerini çıbana zarar vermeden yıkayın. Bu işlemi çıban yumuşayana baş verene kadar tekrarlayabilirsiniz. Çıban baş verip patladığında geçmesi için üzeri devamlı temizlenir ve çıbanın hiç bir yere temas etmemesi için sarılarak muhafaza edilir.

Çıban Tedavisi Sağan

Çıbana soğan sarmak çok eski ve çok bilinen bir yöntemdir. Çıbana soğan sararak içerisindeki iltihabın toplaması sağlanır ve çıban tedavisinde çok faydalıdır. Soğanlar közlenir ve iyice pişirilir. Közleme işlemini fırın içerisinde de yapabilirsiniz. Soğanlar soyulur ve sıcak sıcak çıbanın üzerine konur ve sarılır. Bu işlem ile oradaki irin birikir ve baş vererek çok çabuk patlar. Soğanı sarmadan önce çıbanı steril hale getirerek antibakteriyel yağ ile siliyoruz ve çıbanın üzerine soğanı mutlaka sıcak sarıyoruz. Çıbanın hiç bir yere değmesini engellemek için onu sarın ve çok iyi muhafaza etmeye gayret gösterin.
Çıban tedavisin soğan yönteminde bir diğer yol da yarın soğan ve bir sarımsağı fırında pişirmek ve soyduktan sonra iyice ezerek içerisine bir tatlı kaşığı kına koyarak çıbana sıcağı sıcağına sarmaktır. Çıban bu sıcaklıkla toplanır ve çok kısa sürede baş vererek patlar.

Çıbana Kara Merhem

Kara merhem denilen merhem iltihabın toplanmasını ve irinin iyice birikerek kendiliğinden patlamasını sağlar. Merhem çok etkili bir çıban merhemidir ve bazı çıbanlardan sonra çıban yerinde çukur kalarak iz bırakabilir. İhtiyol pomat adı ile bilinen bu merheme renginden dolayı kara merhem denilmiştir. Bu merhem antiseptik bir merhemdir ve mikrop öldürücü etkisi ile özellikle çıban tedavisinde uygulanır. Merhemi sürmeden batikon ile çıban temizlenir ve üzerine  kara merhem sürülür ve çıbanın kendiliğinden patlaması sağlanır. Çıban patladıktan sonra merhemin sürülmesi kesilir. İçi boşalan çıban devamlı temizlenir ve iyileşmesi beklenir.
Çıbana Ne İyi Gelir Bitkisel

Çıbana Ne İyi Gelir Bitkisel

Çıbanın geçmesinde en etkili yöntemlerden biri antibakteriyel ve anti mikrobik yağlardır. Bu yağlar çıbanı temizler ve derinin altına girerek oradaki mikropların ölmesini sağlarlar. İltihap birikir ve çıban çok kısa sürede bu yöntem ile patlar. Çıbanın bu yağlar ile devamlı silinmesi ve temizlenmesi gereklidir.
Ada çayı yağı
Ada çayı yağı antibakteriyel yağdır ve çıbanı bu yağ ile günde en az 3-4 kez silerek temizlemeniz gereklidir. Bir pamuğa bu yağdan damlatarak çıban üzerine sararsanız bu yağ deri içine girerek oradaki mikrobu öldürür ve iltihabın birikerek çıbanın patlaması sağlanır. Bu yöntem ile çıban kurutulur ve çok kısa sürede geçmesi sağlanır. Bu yağ sadece çıban değil tüm iltihaplı deri hastalıklarına da şifadır. Sivilce oluşumlarını da ada çayı yağı ile tedavi edebilirsiniz. Çıban izi kalmasını istemiyorsanız ada çayı yağı çok etkilidir ve bu yağ ile temizlenen çıban iz kalmadan geçer.
Çay Ağacı Yağı
Çay ağacı yağı da damıtılma usulü ile elde edilen mikrop öldürücü yağların başında gelmektedir. Çıban çay ağacı yağı ile silinir ve pamuğa damlatılan çay ağacı yağı çıban üzerine sarılarak bekletilir. Buradaki mikrobun ölmesinde ve iltihabın çok kısa sürede patlayarak akmasında çok etkilidir. Aynı zamanda patlayan çıban çay ağacı yağı ile silinir ve antibakteriyel olan yağ çıbanın iyileşmesini çok kısa sürede sağlar. Çay ağacı yağı ile temizlenen çıban da iz kalmaz ve çıban patladıktan sonrada iz kalmaması için bu yağ ile temizlenmelidir ki çıban sonradan çukur şeklinde iz bırakmasın.
Çörek Otu
Çörek otu yağı ve çörek otunun kendisi çıban tedavisinde çok sık kullanılan bitkisel bir yoldur. Çörek otu havanda çok iyi bir şekilde ezilir ve içerisine çok az miktarda süt konarak lapa hale getirilir. Çıban üzerine sarılan çörek otu çıbanın iltihabını toplar ve irini çok kısa sürede patlayarak akmasını sağlar. Çörek otu yağı ile de çıban devamlı silinerek temizlenir ve çörek otu yağı da antibakteriyel yağlardandır ve çıbanın bir an önce iyileşmesini sağlar. Çörek otu lapasını günde 2 kez yapıp gazlı bezle sararak bekletmek ve bu lapanın çıban üzerinde 2-3 saat kalmasına dikkat etmek gereklidir. Bu yöntem çok etkili çıban tedavisi yoludur.
Zencefil ve Zerdeçal Lapası
Bir çay kaşığı zencefil ve zerdeçalı bir çay kaşığı kadar süt ile karıştırın ve lapa hale getirin bu zerdeçal ve zencefil lapasını temizlediğiniz çıban üzerine gazlı bezle sararak en az 2-3 saat kadar bekletin. Bu lapayı günde 2-3 kez çıbanınız geçene kadar tekrarlayın. Zencefil ve zerdeçal yağları da antibakteriyel yağlardandır ve çıban tedavisinde çok etkilidir. Çıban bu yağlar ile silinmeli ve pamuk üzerine bu yağlar damlatılarak çıban üzerine sarıldığında deri gözeneklerinden giren yağ buradaki mikrobu öldürür ve çıban çok kısa sürede iyileşir.
Mısır Unu Zeytin Yağı Lapası
Bir tatlı kaşığı mısır ununu bir tatlı kaşığı zeytin ağı ile lapa hale getirin ve bu karışımı çıban üzerine gazlı bez ile sarın. Çıban bu lapa ile yumuşar ve çok kısa sürede baş vererek patlar.
Lavanta Yağı
Lavanta yağı da antibakteriyel yağlardandır ve çıban tedavisinde çok kullanılan yağlar arasındadır. Bu yağ ile çıbanlı bölge devamlı silinir ve pamuğa damlatılarak lavanta yağı çıban üzerine sarılır. Çıban lavanta yağı ile tedavi edilir ise kısa sürede iyileşir ve çıban izi kalmadan tedavi edilmiş olur. Lavanta yağının ağrı kesici özelliği olduğu için çıban üzerindeki ağrıda geçmiş olur.
Oğul Otu Yaprağı
Oğul otu yaprağını aktardan alın ve bir tencerede iyice 15-20 dakika haşlayarak süzün ve havanda iyice ezerek lapa hale getirip çıban üzerine bu lapayı sarın. Günde 2-3 kez yapacağınız lapa çıban içerisindeki irinin toplanıp bir an önce patlamasını sağlar.
Sümbül Soğanı Lapası
Sümbül soğanını suda 15-20 dakika kadar haşlayın ve bu soğanı havanda ezerek süt ile karıştırıp iyice pişirin. Lapa hale gelmiş bu karışımı çıban üzerine sıcak sıcak koyun ve sarın. Gün içerisinde 2 keze bu işlemi yapın ve bu lapanın en az çıban üzerinde 2 saat kalmasına dikkat edin. Lapayı ılık su ile yıkayarak temizleyin ve üzerine anti bakteriyel yağlardan sürerek temizliğini yapın.
Kudret Narı
Kudret narı diye bildiğimiz şifası çok fazla olan yağ içerisinde bulunan bu bitkinin kendisi çıban üzerine sarılır ve 2-3 saat bekletilerek ılık su ile yıkanır. Kudret narının yağı ile de çıban silinerek temizlenir ve tedavisi yapılır. Mide iltihabından turunda tüm iltihaplı yaralar için büyük bir şifadır.
Zeytin Lapası
Zeytin çekirdeği ile birlikte havanda dövülür ve çıban üzerine konarak bekletilir. Zeytinin de çıbandaki iltihabı topladığı ve iyileştirdiği çok eski zamanlardan beri bilinir ve uygulanan bir yöntemdir.
Un İle Bal Lapası
Un içerisine bal konarak lapa yapılır ve bu lapa çıban üzerine sarılarak çıbanın iltihabının toplanarak patlaması sağlanır.
Bal Ve Elma Sirkesi
Balın iyileştirme gücü bilinir ve genelde yara tedavisi için uygulanır. Bir tatlı kaşığı bal içerisine bir tatlı kaşığı elma sirkesi konur ve bu karışım bir beze dökülerek çıban üzerine sarılır. Bu karışım ile bekletilen çıban iz bırakmadan tedavi edilir.
Ebe Gümeci Lapası
Ebegümeci bir tencerede pişirilir ve sıcak sıcak çıban üzerine sarılarak çıbanın olgunlaşması ve patlaması sağlanır. Patlayan yada uç veren çıban bir iğne yardımı ile içi boşaltılır ve iyileşmesi için antibakteriyel yağlar ile silinerek tedavi edilir.
Bakla Lapası
Tane bakla bir tencerede kaynatılır ve süzülerek iyice ezilerek lapa hale getirilir ve bu çıban üzerine sıcak sıcak sarılarak konur. Bakla lapası çıbanın baş vererek patlamasını sağlayan bir diğer yoldur.
Tesbih Ağacı Yaprağı
Tesbih ağacı yaprağını da sıcak su içerisine atıp 10 dakika kadar demlendirip çıkardıktan sonra çıban üzerine sarıp 15-20 dakika kadar bekletin. Bu işlemi günde 4-5 kez tekrarlayın ve bu işlemden sonra çıbanı ılık su ile güzelce yıkayın. Demlediğiniz su ile de çıbanı silerek tedavi etmiş olursunuz.

Çıban Tedavisi

Çıban tedavisin de öncelikle temizlik şarttır ve çıban mutlaka antiseptik kremler veya antiseptik yağlar ile devamlı silinerek temizlenmelidir. Çıban oluşumu öncelikle doktora giderek gösterilmeli ve çıban çeşidinin ne olduğu ve ona uygulanacak tedavinin nasıl olması gerektiği öğrenilmelidir. Büyük olan çıbanlara kesinlikle değilmemeli ve patlatmaya çalışılmamalıdır. Büyük çıbanlar ya şark çıbanı yada şirpençe çıbanı olabileceğinden tehlikeli durumlar yaratabilirler.
Öncelikle çıban mikrobik bir hastalıktır ve bakterinin cilde bulaşarak yerleşmesinden oluşur. Toplu alanlardan geçen bakterinin üremesi önlenmelidir. Havuzlardan, spor salonlarından, çok kişinin kullandığı duşlardan, giyinme odalarından ve özellikle hastanelerden  yani  toplu alanlarda çok kişinin bulunduğu yerlerden geçebilen bakterinin üremesini engellemek için temizlik çok önemlidir. Bulaşan bakteri terleme ile çoğalır ve deri içerisine girerek oradaki yağ bezelerinden beslenerek çoğalarak büyür. Bu yüzden de temizlik çıban tedavisinde çok önemlidir. Çıban gibi bakteri bulaşması ile gelişen deri hastalıklarına yakalanmamak için kıyafetlerin düzenli değişmesi ve her gün banyo yapılarak vücut temizliğinin yapılması çok önemlidir.

1 yorum:

  1. Çok kötü bir hastalık.rabbim çeken her keze şifa versin

    YanıtlaSil