Acı Elma Yağı Bebeklerde Nasıl Kullanılır - kadinvsaglik.com

Acı Elma Yağı Bebeklerde Nasıl Kullanılır

Acı Elma Yağı Bebeklerde Nasıl Kullanılır

Acı Elma Yağı Bebeklerde Kullanımı

 Adaçayı yağı olarak bildiğimiz yağın diğer isimleri de acı elma yağı ve elma yağıdır. Aktarlardan her üç isimle de tedarik etmeniz mümkün olan yağın bebekler için kullanımı çok etkilidir. Adaçayı yağı olarak bilinen yağın içerisinde tuyon, sincol, barneol ve piren maddeleri bulunmaktadır. Acı elma yağı adaçayı bitkisinin ve çiçeklerinin buhar distilasyonu yani buharın ısıtılması yolu ile yapılan bir teknik ile üretilmektedir. Rengi açık sarı yada neredeyse renksizdir. Adaçayı bitkisi ise yeşil ile grinin tonları arasında bir çok türe sahip bir bitkidir. Çok kuvvetli ve keskin bir kokuya sahip olan yağın bitkisi olan adaçayı, çayır çimen ve dağlarda yetişmektedir. Dünyanın her yerinde yetiştirilen ve yağı elde edilerek kullanılan yağ ülkemizde genel olarak akdeniz gölgesinde yetişmektedir. Kokusu çok keskin ve esansiyel olan yağ içerisindeki ucucu yağlar, tam bir şifa kaynağıdır. Bu yağ en çok bebek bakımında kullanılmaktadır. Özellikle acı elma yağı bebek gaz problemini ortadan kaldırmakta çok etkili bir ilaçtır. Acı elma yağının faydaları o kadar çoktur ki anlatmakla bitmez. Fakat bebeklere içirilmesi mümkün değildir. Bebek için içirmek son derece tehlikelidir. Acı elma yağı bebek gaz sancıları çektikleri dönemde özellikle karın ağrılarında çok etkili bir ilaçtır. Dikkat edilerek kullanımı şart olan yağı inceltmeden kullanmak bebeğin derisini tahriş etmektedir.


Acı Elma Yağı Bebeklerde Nasıl Kullanılır

  • Bebeklerde gaz sancısı çok yaşanılan, bebek ve anne için büyük bir işkencedir. Bebek gaz sancısı çekerken ne yapacağını bilmeyen anne babalar her yolu denerler. Elma yağı en çok bebek gaz sancılarını kesmekte kullanılmaktadır.
  • 6 ayını geçmiş bebeklerin gaz sancıları olduğunda acı elma yağını incelterek bebeğimizin ayağının altına sürerek uygulayabiliriz. İnceltme işlemini susam yağı ile yaparsak susam yağının ağrı kesici özelliğinden  de faydalanmış olursunuz. İnceltmeden direk olarak sürmeyiniz. Bu yağ keskin bir yağ olduğu için bebeğinizin cildinde tahrişe sebep verebilir. İstenir ise su ile de inceltilebilmektedir. Zeytinyağı, badem yağı, hindistan cevizi yağı gibi yağlar ile de inceltebileceğimiz yağımızı bebeğimizin ayaklarının altına 2-3 damladan fazla sürmememiz gerekmektedir. 
  • Bu işlemi günde 3 kez uygulamak yeterlidir. Daha fazla uygulamada bebeğinizin zaten narin olan derisinde tahriş yapabilirsiniz.
  • 2 yaş altı bebeklerde bu yağı kesinlikle ağız yolu ile vermek doğru değildir.


2 Yaş Üstü Bebeklerde Kullanımı

Acı elma yağı çok faydalı bir yağ olup şifaları çok fazladır. Bebeğiniz eğer iki yaşını geçmiş ise 2-3 damla yağı su içerisine damlatılarak günde bir kez verilebilir. İki yaşını geçmeyen bebekler için uygun olmayan bu yöntem bebeklerin sindirim sistemini tahriş edebilir.


Acı Elma Yağının Faydaları

  • 2 yaşını geçmiş bebekler için kullanılan yağ öncelikle gaz problemini çözer ve karın ağrılarına bire bir gelmektedir.
  • Soğuk algınlığı şikayetlerinde bebeklere ve çocuklara günde bir defaya mahsus verilebilir. Çocukların boğaz  enfeksiyonlarında su içerisine koyarak gargara yapmaları boğaz enfeksiyonunu tedavi etmektedir.
  • Yara ve kesik  gibi hafif enfeksiyonlu bölgelerde çok güçlü bir antiseptik etki yaparak mikrop öldürür. Ayrıca yaraları iyileştirme özelliği olduğundan çok etkili bir ilaçtır. Bebekler için direk kullanımı sakıncalı olup bebeğiniz iki yaşını geçmiş ise bu tür yaralanmalarda sürülebilmektedir.
  • Pişikler için uygulanması uygun olmayan yağ ile bebeğinizin cildinde tahrişler yapabilirsiniz.
  • 2 yaş üstü bebeklerin karın ağrısı çektiği dönemlerde inceltilerek bebeğinizin karnını saat yönünde ovarsanız karın ağrısını hafiflediğini göreceksiniz.
  • 2 yaş üzeri bebeklerinizde yoğun solunum yolu enfeksiyonlarında 2-3 damla adaçayı yağını hafif zeytinyağı ile incelterek bebeğinizin göğsüne sürdüğünüzde bebeğinizin rahatladığını göreceksiniz.

Hiç yorum yok