Sofra Düzeni Nasıl Olur | kadinvsaglik.com

Sofra Düzeni Nasıl Olur

Sofra Düzeni Nasıl Yapılır

Sofra Düzeni Nasıl Yapılır

Sofra düzeni bir masanın olmazsa olmazıdır.Verdiğimiz yemeklerde yanlış sofra düzeni ile misafirlerimizi karşılamak hem misafirimize saygısızlık hemde onca uğraşın yanlış konan bir çatal bıçak yüzünden heba olması demektir.
Sofra Düzeni Nasıl Yapılır


Masa örtüsü masa düzeninde çok önemli olan şeylerdendir.Masa örtüsü çok masadan çok sarkmamalı misafirlerimizin bacaklarına değmemelidir.Kısacık olup masa üzerinde de  kalmamalı.O yüzden masa örtümüzü masamızla uygun boyutta almalıyız.
Masa örtüsü protokol yemeklerinde daha ağır ve sade dostlarımıza verdiğimiz yemekte ise daha daha sıcak tonlarda ve şık olabilir.
Beş çayında kullandığımız masa örtüsü ise daha düz ve sade olabilir. Romantik bir akşam yemeğinde masa örtümüz ve aksesuarlar daha farklı olur. Genelde mum kullanılır.
Masa örtüsü her kurduğumuz sofranın ağırlığına uygun olmalıdır.
Sofra Düzeni Nasıl Yapılır

Yemek Masası Nasıl Hazırlanır


Masa düzeni genelde aynı olup çatal bıçak yerleri değişmez.Düzgün bir masa misafirlerinizi karşılamakta onlara gösterdiğiniz saygıyı temsil eder.

Masada Bardak Düzeni

Bir masada su,  meyve suyu ve içecek  bardakları servis tabaklarının sağ tarafında olmalıdır.
Sofra Düzeni Nasıl Yapılır

 Masa Tabak Düzeni


TabaklarBir masada servis tabağı, salata tabağı, yemek tabağı ekmek tabağı ve çorba kasesi olarak 4 farklı tabak ve 1 kase kullanılmaktadır.
Servis Tabağı

Masa düzeninde  alta büyük düz servis tabağı konulur. Bu tabakta  yemek yenmez tabakların altında kalır.
Yemek Tabağı
Masada yemek servisinde, servis tabağının üzerine yemek tabağı gelir. Yemekler bu tabakta servis edilir.
Çorba kasesi
Masamızda çorba tabağı yemek tabağının üzerine konulabilir. Çorba sofrada servis yapılır.
Salata Tabağı
Yemek tabağından daha küçük  olan bu tabak yemek masamızda  sağ üst kısma konulur.
Ekmek Tabağı
Masa düzenin de ekmek tabağı  servis tabağının sol üst kısmına konulur. Diğer tabaklara göre çok daha küçüktür.


Masada Çatal Kaşık Bıçak Düzeni


Bıçaklar
Sofra düzenine göre bıçaklar masamızda ana yemek bıçağı, ara sıcak bıçağı ve soğuk bıçağı olmak üzere 3 adet bıçak olmalıdır. Bıçaklar masamızda yemek tabağının yanında sağ tarafta içten dışa doğru ilk olarak ana yemek bıçağı, ara sıcak bıçağı ve en son ordövr yani soğuk bıçağı şeklinde dizilmelidir. Bıçakların keskin kısımları  masamızda tabağa doğru bakmalıdır.
ÇatallarSofra düzenine göre çatallar sofrada ana yemek çatalı, ara sıcak çatalı, tatlı ve ordövr çatalı olmak üzere 4 adet çatal olmalıdır. Çatallar masamızda yemek  tabağının  sol tarafında içten dışa doğru ilk olarak ana yemek çatalı, ara sıcak çatalı ve ordövr yani soğuk çatalı şeklinde dizilmelidir.  Yemekte tatlı çatalı ise servis tabağının en üst kısmına konulur. Tabakların yanına üçten fazla çatal yerleştirilmez. İhtiyaç olduğunda sofraya gelir.
KaşıklarSofra düzenine göre kaşık, bıçağın yanında sağ tarafta en dış kısımda durmalıdır.Masa düzeninde  resmi davetlerde ise  çorba kaşığı tabağın ön tarafında diğer çatal ve bıçaklara dik durarak servis yapılır.
Masamızda tatlı kaşığı  ise servis tabaklarının önüne diğer çatal bıçaklara dik, tabağa paralel şekilde yerleştirilir.
Sofra Düzeni Nasıl Yapılır

Yemek Masası Peçete Takımları

Sofra düzeninde peçeteler sofraların en önemli detaylarından biridir.Softamızda kimi ağırladığımıza bağlı olarak  güzel bir görünüm açısından kumaş peçeteleri tercih etmek  sofra ağırlığına uygun olacaktır.  Peçetelerde farklı katlama yöntemlerini kullanabilir, kenarlarına küçük birer not veya hediye yerleştirerek misafirlerinizin beğenisine sunabiliriz.

Yemek Masası Nasıl Süslenir

Masamıza koyacağımız bir çiçek, masamızı daha şık gösterecektir.Unutmamalıdır ki çiçek boyu misafirlerimizin birbirini görmesine engel olmamalıdır.Masa örtümüzün üzerine serpeceğimiz küçük taşlar ve çiçek yaprakları da masamızı daha şık gösterecektir.

Sofra Düzeni Nasıl Yapılır
Hiç yorum yok