Yaş Maya İle Evde Ekmek Yapımı | kadinvsaglik.com

Yaş Maya İle Evde Ekmek Yapımı

Ekmek Yapımı, Evde Ekmek Yapımı, fırında ekmek tarifi, organik ekmek Yapımı

Yaş Maya İle Evde Ekmek Yapımı

Evde ekmek  nasıl yaparız? Püf noktaları nelerdir? Bu yazımda onu anlatmak isterim. Genelde hanımlar mayalı hamurlarım kabarmıyor, neden seninkiler gibi olmuyor diyorlar. Ben yaparken neler yapıyorum hamurumu nasıl mayalıyorum, nelere dikkat ediyorum onu aktarmak istiyorum.
Ben yaş maya kullanıyorum. Bu mayalar marketlerde kolaylıkla bulabileceğimiz paketlerdeler. İstenirse kuru maya da kullanabiliriz. İsterseniz ekmek yapalım şimdi sonra ki tariflerimde de sizlere güzel poğaçalar açma börek tarifleri veririm.
Yaş Maya İle Evde Ekmek Yapımı
  • Mayamızı genişçe bir kapa koyalım.
  • Üzerine 2 bardak ılık su ilave edelim. Su ne sıcak ne soğuk olacak bu çok önemli, ılık suda mayamızı eritelim.
  • İçine bir yemek kaşığı şeker koyalım ki bu mayalanma işlemini hem hızlandırır ve güzelleştirir aynı zamanda da hamurumuza lezzet verir.
  • Bir cay kaşığı kadar tuz da ilave ettiğimiz hamurumuzu iyice alabildiği kadar unla yoğuralım. Genelde her bardak su iki bardak kadar un alır. Bizim hamurumuzda 4 bardak kadar un yeterli olacaktır. Hamurumuzu ılık bir yerde mayalanmaya bırakalım. Mayalanma işlemi sıcağı sever. Takriben yarım saat yeterli olacaktır. Hamurumuzu iki eşit parçaya ayıralım ve ekmek şeklimizi verelim ister yuvarlak, ister beyaz ekmek şeklinde yapalım. Mayalı hamurlar da dikkat etmemiz gereken  en önemli şey tepsi mayasıdır. Yani şekillendirme işlemi yapıldıktan sonra tepside bekletme  işlemine tepsi mayası denir. Hamurumuzu bir miktarda tepside mayalanmasını bekledikten sonra sıcak fırına verelim. 180 derece yeterli olacaktır
  • Ekmeklerimizi istediğimiz ebatlarda,istediğimiz unla
  • (çavdarlı, tam buğday, kepekli) mayalayabiliriz. İsteğe göre de içine istediğimiz şeyleri koyabiliriz.(ceviz, üzüm, çekirdek içi, susam, çörek otu...) Evde yapalım ekmeklerimizi hem sağlıklı hemde yapımı gördüğünüz gibi çok kolay. Afiyet olsun.
Yaş Maya İle Evde Ekmek Yapımı

Hiç yorum yok